İngiltere'de konut sektörünün son 24 senenin en güçlü büyümesini gösterdiği belirtildi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
DünyaEmlak

İngiltere’de konut sektörünün son 24 senenin en güçlü büyümesini gösterdiği belirtildi

İngiltere'de konut sektörünün son 24 senenin en güçlü büyümesini gösterdiği belirtildi
Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle global gayrimenkul piyasası inişli çıkışlı seyir izliyor.

Ülkelerin iç gelişmelerine bağlı olarak dönem dönem büyümeler de görülebiliyor.

AA’nın aktardığı habere göre, İngiltere’de Haziran 2021 döneminde konut sektörünün son 24 yılın en yüksek büyümesini gösterdiği belirtildi.

IHS Markit/CIPS verilerine göre, İngiltere’de inşaat sektörü satın alım yöneticileri endeksi (PMI) bu dönemde 66.3 seviyesine çıktı. Bir önceki ayda inşaat sektörü PMI verisi 64,2 seviyelerinde görülmüştü.

VERGİ MUAFİYETİ CANLILIK KAZANDIRDI

İngiltere’de Eylül’ün sonuna kadar sürecek emlak işlem vergisine getirilen muafiyet, koronavirüs salgınının etkilerini azalttı ve konut sektöründe hareketliliğe yol açtı.

Söz konusu vergi muafiyetinde 500 bin sterlin değerinde olan bir evde yaklaşık olarak 15 bin sterlinlik bir ödeme tutarına denk geliyor.

Öte yandan İngiltere’de konut fiyatları, Mayıs 2021 döneminde yıllık bazda yüzde 10.9 artış göstererek son 7 senenin en hızlı artışını kaydetmişti.

ABD’DE İSE DÜŞÜŞ!

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Haziran 2021 döneminde gayrimenkul ve kiralama sektöründe gerileme görüldü. Açıklanan, Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) verilerine göre, ISM imalat dışı endeksi aylık bazda 3,9 puan azalarak 60,1’e geriledi.

Bu dönemde ABD genelinde gayrimenkul ve kiralama sektörünün yanı sıra tarım, ormancılık, balıkçılık ve avcılık sektörünün de gerilediği belirtildi.

İngiltere'de konut sektörünün son 24 senenin en güçlü büyümesini gösterdiği belirtildi