İngiltere'de ortaya çıkan 2 yeni mutasyon türü korku yarattı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
DünyaSağlık

İngiltere’de ortaya çıkan 2 yeni mutasyon türü korku yarattı!

İngiltere’de ortaya çıkan 2 yeni mutasyon türü korku yarattı!

Koronavirüs salgınıyla mücadelede eden ve en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan İngiltere, şimdi de mutasyonlu virüs kabusuyla karşı karşı kaldı.

Bristol ve Liverpool şehirlerinde iki yeni mutasyon türü görüldüğünü duyuran uzmanlar yeni mutasyon varyantlarının Güney Afrika ve Brezilya’da ortaya çıkan mutasyonlarla benzer olduğunu açıkladılar.

İngiltere’de başlatılan çalışmalar sonucu geliştirilen AstraZeneca aşısının koronavirüsünün mutasyona uğramış haline karşı etkisiz olduğunun kanıtlanmasının hemen sonrasında flaş bir gelişme yaşandı. İngiltere hükümetine danışmanlık yapan Bilim Kurulu, ülkenin iki ayrı kentinde Kovid-19’un mutasyona uğramış türlerinin ortaya çıktığını bildirdi. Ortaya çıkan 2 yen türün ise Güney Afrika ile Brezilya’da görülen mutasyonlu virüslerle benzerlik gösterdiği kaydedildi.

Mutasyonlu virüsün ilkinin Bristol kentinde ortaya çıktığını duyuran Bilim kurulu üyeleri bu virüsleri ‘endişe verici mutasyonlu virüs’ olarak değerlendirirken ikinci mutasyonun da Liverpool’da ortaya çıkması sonucu virüsler başlatılan çalışmalarla inceleme altına alındığını duyurdular.

İngiltere kamu sağlığından sorumlu kurum bilgilerine dayanarak yeni mutasyon türlerinin bu güne kadar 76 vakaya neden olduğunu bildirirken şuan devam eden aşı çalışmalarının virüslere karşı etkili olmasını umdukları belirtildi.

İngiltere’de ortaya çıkan 2 yeni mutasyon türü korku yarattı!
Denizli Oto Ekspertiz