İnşaat girdi fiyatlarındaki artışlar firmaları zorlar hale geldi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

İnşaat girdi fiyatlarındaki artışlar firmaları zorlar hale geldi

İnşaat girdi fiyatlarındaki artışlar firmaları zorlar hale geldi

İnşaat sektöründe son aylarda; artan malzeme fiyatları, koronavirüs salgınının olumsuz etkileri, döviz ve emtia fiyatlarındaki artış, konut fiyatlarındaki artış nedeniyle satışların düşmesi gibi önemli sorunlar görülüyor. Bu gibi nedenlerden ötürü sektörün kriz içerisinde olduğu belirtiliyor. Nitekim son bir yıl içerisinde kapanan şirketler arasında inşaat firmalarının fazlalığı dikkat çekti.

Sözcü’de yer alan habere göre, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin verilerinden yapılan hesaplamaya göre, Temmuz 2020 -Temmuz 2021 tarihlerini kapsayan bir senelik dönemde inşaat sektöründe faaliyet gösteren toplam 6 bin 188 şirket kapandı.

Söz konusu dönem içerisinde faaliyetlerini durduran şirketler arasında en büyük payın inşaat sektörüne ait olduğu görüldü.

MALİYETLERDE REKOR ARTIŞ!

İnşaat maliyetleri Haziran 2021 döneminde yüzde 42.9’luk artış ile rekor kırmış, sonrasında Temmuz ayı verilerinde görülen yüzde 44.76’lık artışla bu rekoru tazelemişti.

Temmuz ayında bina inşaat malzemelerindeki yıllık ortalama fiyat artışının yüzde 57 seviyesini bulduğu görüldü. Maliyet artışlarının önümüzdeki aylarda sürmesi bekleniyor.

NAKİT AKIŞI DA FİRMALARI ETKİLEDİ

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren temsilciler, sektörde görülen nakit sıkıntısına dikkat çekiyor. Döviz kurlarının yüksek seyri ve faiz tarafındaki gelişmeler sektörde maliyetleri artırırken aynı zamanda nakit akışında sorun yaşayan inşaat firmaları, faaliyetleri durdurmak zorunda kalıyor. Öte yandan konut satışlarında son dönemlerde görülen düşüş de firmalar açısından oldukça zor bir süreci doğuruyor.

İnşaat girdi fiyatlarındaki artışlar firmaları zorlar hale geldi
Denizli Oto Ekspertiz