İnşaat malzemeleri ihracatı 2 milyar doları geçti | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaatSektörel

İnşaat malzemeleri ihracatı 2 milyar doları geçti

İnşaat malzemeleri ihracatı 2 milyar doları geçti

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından Ekim 2020 dönemine ait ‘İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeks’ sonuçları açıklandı.

Sonuçlara göre, inşaat malzemeleri sanayisi değer olarak yılın en yüksek sonucuna ulaştı.

Ekim ayında inşaat malzemeleri sanayisi ihracatı 2,04 milyar dolar oldu. Böylelikle aylık ihracat 17 ay sonra yeniden 2 milyar dolar seviyesinin üstüne çıktı.

,

GEÇEN YILA GÖRE ARTIŞ

Raporda, koronavirüs salgınının yeni dalga endişesi nedeniyle yurt dışı pazarlarında dış talebin önemli seviyede arttığı belirtildi. İnşaat malzemeleri ihracatı 2020 yılı Ekim ayında 5,53 milyon ton olarak görüldü. Geçen yılın aynı dönemine göre ihracat miktar olarak yüzde 26,1 arttı.

İnşaat malzemeleri ihracat ortalama birim fiyatı ise 2019 yılı Ekim ayında 0,44 dolar/kg iken 2020 yılı Ekim ayında 0,37 dolar/kg olarak görüldü. Ekim 2020 döneminde ihracat ortalama birim fiyatları Ocak ayı ile birlikte yılın en yüksek aylık birim fiyatını görmüş oldu.

YILIN EN YÜKSEK SONUCU

İnşaat malzemeleri sanayi ithalatı, miktar olarak Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,9 artış gösterdi ve 249,7 bin ton oldu. Ekim ayı ithalatı miktar olarak yılın en yüksek aylık ithalatı oldu. İnşaat malzemeleri sanayi ithalatı değer olarak Ekim ayında 623 milyon dolar oldu. Böylece inşaat malzemeleri Ekim ayı ithalatı değer olarak 2020 yılının en yüksek ikinci aylık ithalatı oldu.

Rapora göre, inşaat malzemeleri ithalat ortalama birim fiyatı Ekim ayında 2,50 dolar/kg seviyesine düştü. Eylül ayında artan ithalat birim fiyatı Ekim ayında düştü. 2019 Ekim döneminde ise aylık ithalat birim fiyatı 2,76 dolar/kg seviyesindeydi.

ALT SEKTÖRLERİ OLUMLU ETKİLEDİ

Ekim 2020 döneminde inşaat malzemeleri ihracat performansı alt sektörler itibarıyla da yüksek seviyelerde görüldü. 2020 yılı Ekim ayında 8 alt ürün grubundan 5’inin ihracat birim fiyatları, geçen yılın aynı ayına göre artış gösterdi. Kalan 3 ürün grubunda ise ihracat birim fiyatları düştü. Bu dönemde kimyasal bazlı ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 14,3 artış gösterdi. Yalıtım malzemeleri ortalama ihracat birim fiyatı da yüzde 3,6 arttı. Elektrikli malzemeler ve teçhizat ürünleri ortalana ihracat birim fiyatı da yüzde 2,8 oranında artış gösterdi.

Denizli Oto Ekspertiz