İnşaat malzemeleri sanayisi üretiminde 7 aylık dönemde artış elde edildi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

İnşaat malzemeleri sanayisi üretiminde 7 aylık dönemde artış elde edildi

İnşaat malzemeleri sanayisi üretiminde 7 aylık dönemde artış elde edildi

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından Eylül 2021 dönemi sektör raporu kamuoyu ile paylaşıldı.

Rapora göre, inşaat malzemeleri sanayisinde üretimi, 2021 yılının 7 ayında yıllık bazda yüzde 27.5 oranında artış gösterdi.

Temmuz 2021 döneminde ise uzun resmi tatiller sebebiyle çalışma günü sayısının önemli ölçüde azalmış olduğu belirtilerek geçen yılın aynı dönemine göre üretimde yüzde 0.4 oranında gerileme kaydedildi. Buna karşın inşaat malzemelerine yönelik iç ve dış talepler Temmuz ayında sürdü.

2021’in ilk 7 aylık döneminde geçen senenin aynı dönemine göre üretim artışı yüzde 27.5 şeklinde oldu. Açıklanan resmi rakamlara göre, iç talebin canlı kalması ve dış pazarlardaki önemli talep artışı, üretimde etkili olmayı sürdürdü.

2021 yılının ilk 7 ayında tüm alt sektörlerin üretiminde çift haneli ve yüksek oranlarda artışlar görüldü. Verilere göre, en yüksek üretim artışı yüzde 59.6 ile seramik sağlık gereçlerinde görüldü. Yalıtımlı kablolar üretimi yüzde 43.5, kilit ve donanım eşyası üretimi yüzde 46,Tuğla ve kiremit üretimi yüzde 51.3, demir çelik radyatör üretimi yüzde 43.7 oranında artış gösterdi

MEVCUT İNŞAAT İŞLERİNDE ARTIŞ

Türkiye İMSAD’ın Eylül 2021 sektör raporuna göre, yaz döneminde başlayan tam açılma ile mevcut inşaat işlerinde artışlar yaşandı. Ağustos ayından sonra Eylül ayında da mevcut işler seviyesi artışını sürdürdü.

Alınan yeni iş siparişleri Eylül 2021’de bir önceki aya göre 0,1 puan arttı. Mevsimsellik ile yeni iş siparişlerinde geleneksel şekilde artış yaşanan bir dönem görüldü ve bunun etkisi Eylül’deki yavaşlamayla beraber sürdü. Yaşanan normalleşme, yeni alınan iş siparişleri üzerinde olumlu etkisini ortaya çıkardı.

İnşaat malzemeleri sanayisi üretiminde 7 aylık dönemde artış elde edildi