İnşaat malzemeleri sanayisinin Ekim ayı bilançosu açıklandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

İnşaat malzemeleri sanayisinin Ekim ayı bilançosu açıklandı

İnşaat malzemeleri sanayisinin Ekim ayı bilançosu açıklandı

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Ekim 2021 dönemi sonuçları açıklandı.

Rapora göre, Ağustos ve Eylül aylarında kuvvetli ve kapsamlı bir dönüşüme giren Bileşik Endeks, Ekim ayında durgun bir seyir izledi. Alt endeksler içinde faaliyet endeksinde artış olurken güven ve beklenti endekslerinde yine düşüşler yaşandı.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Ekim 2021 döneminde 0,04 puan düşüş göstererek 80,11 puana düştü. Bileşik endeksteki kademeli artış, yavaşlama sonrası durma noktasına geldi.

FAALİYET ENDEKSİNDE YÜKSELİŞ

Ekim ayında inşaat malzemeleri sanayi faaliyetleri, bir önceki aya göre yükseliş gösterdi. Faaliyet endeksi, Ekim ayında bir önceki aya oranla 2,9 puan yükseldi. Tüm faaliyet gruplarında önemli yükseliş gerçekleştirdi. Böylece Faaliyet Endeksi, 2018 Mayıs döneminden sonra en büyük yükselişini gösterdi.

Raporda, Ekim ayında yurt içi satışların önemli ölçüde yükseldiği, ihracatta da hızlı bir artışın yakalandığı belirtildi.
Bu dönemde Üretim Endeksi, ölçülmeye başlandığı 2013 Ağustos döneminden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Cirolar ekim ayında iç satışlar ve ihracattaki artışlar ile sıçrama gösterdi.

GÜVEN ENDEKSİ GERİLEDİ

Ekim 2021 döneminde Güven Endeksi, temkinli eğilimine devam ederken bir önceki ayda olduğu gibi yine sınırlı ölçüde kaldı. Güven Endeksi, bir önceki aya kıyasla 0.82 puan düşüş gösterdi. Bu dönemde inşaat sektöründe ve inşaat malzemeleri sanayisinde güven sınırlı ölçüde düşüş yaşadı.

Beklenti Endeksi de bu dönemde daralma yaşadı. Ekim ayında beklenti endeksinde bir önceki aya göre 0.8 puan azalış görüldü.

İnşaat malzemeleri sanayisinin Ekim ayı bilançosu açıklandı
Denizli Oto Ekspertiz