İnşaat malzemeleri sanayisinin yükselişi sürüyor | intHaber.com
Güncelİnşaat

İnşaat malzemeleri sanayisinin yükselişi sürüyor

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından Temmuz 2021 dönemine ait sektör raporu kamuoyu ile paylaşıldı.

Bu dönemde inşaat malzemeleri sanayi üretimi yüzde 47.3 oranında artış gösterdi.

Rapora göre, inşaat malzemeleri sanayisinde yılın ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre üretim artışı yüzde 33.2 oranında belirtildi. Bu dönemde iç talebin canlı kalması ve dış pazarlardaki önemli talep yükselişinin etkili olmaya devam ettiği görüldü.

2021 senesinin ilk 5 ayında 22 alt sektörün tümünde üretim, 2020 yılı Ocak-Mayıs dönemine kıyasla yükseldi. 2021 yılı Ocak-Mayıs döneminde yine tüm alt sektörlerin üretimi aynı zamanda çift haneli ve yüksek oranlar ile artış gösterdi.

En yüksek üretim artışı yüzde 68,6 ile tuğla ve kiremit sektöründe yaşandı. Seramik sağlık gereçleri üretimi yüzde 62,5, kilit ve donanım eşyası üretimi yüzde 61,5, demir çelik radyatör üretimi yüzde 54,5, yalıtımlı kablolar üretimi yüzde 51 yükseldi. Isıtma ve soğutma donanımları üretimi yüzde 45,1, çimento ve betondan eşyalar üretimi yüzde 42,4, plastik inşaat malzemeleri üretimi ise yüzde 41,9 oranında arttı.

TEMMUZ’DA MEVCUT İŞLER BÜYÜDÜ

İnşaat malzemeleri sektöründe Temmuz ayında mevcut işler, bir önceki aya göre yüzde 8.2 oranında büyüdü. Raporda, Temmuz ayı başından itibaren tam açılmayla beraber inşaat sektöründeki işlerde de yükselmelerin meydana geldiğine dikkat çekildi.

Bu dönemde yeni alınan inşaat işleri seviyesi de 2.5 puan yükseliş gösterdi. Mevsimsellik ile yeni iş siparişlerinde geleneksel olarak yükselen yaşanan bir döneme girildi ve Temmuz ayı başından itibaren tam açılmayla beraber yeni başlangıçların yaşandığı belirtildi.