İnşaat malzemeleri sanayisinin yükselişi yılın ikinci çeyreğinde sürdü | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

İnşaat malzemeleri sanayisinin yükselişi yılın ikinci çeyreğinde sürdü

İnşaat malzemeleri sanayisinin yükselişi yılın ikinci çeyreğinde sürdü
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından Ağustos 2021 dönemine ait sektör raporu kamuoyu ile paylaşıldı.

Rapora göre, inşaat malzemeleri sanayi üretimi pandeminin meydana çıkardığı yeni koşulların etkilerinin gerisinde kaldı. Pandeminin etkisiyle 2020’nin Nisan ve Mayıs aylarında üretimde büyük düşüş yaşandı. Ancak Haziran ayıyla birlikte geri dönüş yaşandı.

2021 yılının ikinci yarısında ise sektörde hem iç hem de dış talepte önemli bir hareketlilik görülüyor. Raporda kamunun inşaat sektörüne yönelik destekleri ile hareketlenen inşaat işleri yurt içinde talebi olumlu yönde etkilediği belirtildi.

2021 yılında inşaat malzemeleri sanayi üretiminde büyüme kesintisiz devam ediyor. Yılın ilk çeyrek döneminde inşaat malzemeleri sanayi üretimi, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 17 oranında büyüme kaydetti.

İKİNCİ ÇEYREKTE BÜYÜME SÜRDÜ

İnşaat malzemeleri sanayisi üretiminin 2021 yılının ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47 oranında büyüme kaydettiği açıklandı.

Bu dönemde inşaat harcamaları cari fiyatlarla geçen senenin aynı çeyreğine göre yüzde 49.2 yükseldi ve 208.1 milyar TL olarak görüldü. İkinci çeyrekte inşaat faaliyetlerinde büyüme daha çok baz etkisi ile oldu. Bununla birlikte ilk kez bir çeyrek dönemde 200 milyar TL harcama büyüklüğünün aşıldığı belirtildi.

İnşaat sektöründe ise yılın ilk çeyreğinde yüzde 3.3 oranında büyüme görülürken ikinci çeyreğinde yüzde 3.1 oranında büyüme kaydedildi. Ancak inşaat sektörünün bu dönemde geçen yılın kayıplarını tam olarak telafi edemediği de belirtildi.

İnşaat malzemeleri sanayisinin yükselişi yılın ikinci çeyreğinde sürdü
Denizli Oto Ekspertiz