İnşaat malzemeleri sektöründe canlılık devam ediyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

İnşaat malzemeleri sektöründe canlılık devam ediyor

İnşaat malzemeleri sektöründe canlılık devam ediyor
Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin Mayıs 2021 dönemi sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

Rapora göre, Mayıs ayında tam kapanma ve bayram tatili etkisiyle çalışma günleri azalsa da sektör hareketli günler geçirdi. Bu dönemde yıllık bazda artışlar görüldü.

İnşaat malzemeleri sanayisinde dış pazarlarda yükselen talebin sene sonuna kadar devam etmesi tahmin ediliyor.2021 yılı Mayıs ayı itibarıyla yıllık veya son 12 aylık inşaat malzemeleri ihracatı değer olarak 24,73 milyar dolar ve miktar olarak 63,3 milyon ton ile son dönemlerin en yüksek seviyesine ulaştı.

EN YÜKSEK İKİNCİ SONUÇ!

2,46 milyar dolar seviyesinde ihracat gerçekleştiren Mayıs 2021 döneminde değer olarak endeksin ölçülmeye başlandığı 2013 senesi Ağustos ayından bu yana en yüksek ikinci aylık ihracat gerçekleştirildi. Son üç aylık ihracat ise 7,44 milyar dolar civarında oldu. 2021 Mayıs döneminde inşaat malzemeleri ihracatı miktar olarak 5,85 milyon ton olarak kaydedildi. Böylelikle miktar olarak da tüm zamanların en yüksek ikinci ihracatı gerçekleşmiş oldu. Son üç ayda ise ihracat 17,6 milyon ton civarında ihracat gerçekleştiği belirtildi.

Rapora göre, inşaat malzemeleri sanayisi ortalama yıllık ihracat birim fiyatı, Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 oranında artış gösterdi. Geçen yılın Mayıs ayında koronavirüs salgını etkisi ile ortalama ihracat fiyatları büyük miktarda azalmış ve 0,28 dolar/kilogram olarak görülmüştü. Bu yıl ise inşaat malzemeleri ihracat birim fiyatı 0,42 dolar/kilogram olarak kaydedildi.

İnşaat malzemeleri sektöründe canlılık devam ediyor