İnşaat malzemesi sanayisinin üçüncü çeyrek sonuçları açıklandı. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
GüncelİnşaatSektörel

İnşaat malzemesi sanayisinin üçüncü çeyrek sonuçları açıklandı.

Türkiye İMSAD
Türkiye İMSAD

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından oluşturulan ‘Ekim 2020 Sektör Raporu’ kamuoyu ile paylaşıldı. Raporda, yılın üçüncü çeyreğinde hızlı bir büyümenin yakalandığı belirtildi.

Yapı sektörü ve ekonomi çevreleri baz alınarak oluşturulan rapora göre, inşaat malzemesi sanayisi üçüncü çeyrekte sanayi üretimi, ihracat ve yurtiçi satış verileri itibarıyla hızlı bir geri dönüş yaşadı. Koronavirüs salgını sebebiyle ikinci çeyrekte yaşanan daralma sonrasında üçüncü çeyrekte, inşaat malzemesi sanayi üretiminde yüzde 14,2 oranında hızlı bir büyüme ve 5,51 milyar dolar seviyesinde ihracat yaşandı.

Söz konusu dönemde yakalanan büyümenin beklentilerin çok üzerinde olduğu belirtilirken hem iç talepte hem de dış talepte kuvvetli bir artışın olduğu kaydedildi.

İHRACATTA DİKKAT ÇEKEN ARTIŞ

İMSAD’ın Ekim 2020 raporuna göre, inşaat malzemesi ihracatı, koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yılının ilk çeyreğinde zayıfladı ve 5,08 milyar dolara geriledi. İhracatta esas etki yılın ikinci çeyreğinde yaşandı ve ihracat 4,34 milyar dolara indi. Üçüncü çeyrekte ise inşaat malzemesi ihracatında hızlı bir toparlanma yaşandı ve ihracat 5,51 milyar dolar seviyesinde görüldü. Bu dönemde gelinen seviye ile sektör, 2019 yılı 3’üncü çeyrek ihracat büyüklüğüne ulaşmış oldu.

YURT İÇİ SATIŞLARDA DA ARTIŞ

2020 yılının üçüncü çeyreğinde inşaat malzemesi yurt içi satışlarında büyük artış yaşandı. Raporda, salgın nedeniyle sağlanan kredi desteklerini büyük ölçüde kullanan inşaat sektörünün mevcut işlerini hızla tamamlamaya yöneldiği ve buna bağlı olarak inşaat malzemelerine de önemli bir talep doğduğu belirtildi. Yurt içi satışlarında yılın ikinci çeyreğinde sert düşüş yaşanmıştı.

Denizli Oto Ekspertiz