İnşaat malzemesi sektörü de yaz dönemini bekliyor | intHaber.com
İnşaatSektörel

İnşaat malzemesi sektörü de yaz dönemini bekliyor

Ülkemizde Mart ayının ikinci haftasından itibaren görülmeye başlanan koronavirüs salgını, birçok sektörü olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. İnşaat firmaları, satışların yeniden canlanması için yaz dönemini beklerken inşaat malzemesi sektöründe faaliyet gösteren firmalar da yaz döneminde iyileşmenin olabileceğini belirtiyor.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Nisan 2020 raporunu yayınladı. Rapora göre, koronavirüs salgınının inşaat malzemeleri sanayisi üzerindeki olumsuz etkisi Nisan ayında daha belirgin bir şekilde görüldü.

SİPARİŞLER İPTAL EDİLİYOR

İMSAD üyelerine sorulan ‘Covid-19 Salgınının İnşaat Malzemeleri Sanayisine Etkisi’ anketinin sonuçları raporda yer aldı. Buna göre, inşaat malzemesi sanayisinin yüzde 85’inin sipariş iptali ile karşılaştığı belirlenirken iç pazarın yüzde 25,8’i yüksek oranda sipariş, iş, proje iptaliyle karşılaştı. Siparişlerde iptal yaşamayan inşaat malzemeleri üreticilerinin oranı ise yüzde 14,5 olarak görüldü.

MEVCUT İŞLERDE GERİLEME

İMSAD tarafından yayınlanan Nisan ayı sektör raporunda, inşaat sektörünün mevcut işler seviyesi kademeli ve istikrarlı bir artış eğilimine girdiği, yeni yılda da kış aylarındaki olumsuz mevsimsellik etkilerine rağmen artış yaşadığı belirtildi. Buna karşın Nisan ayında mevcut işlerde koronavirüs salgını etkisi ile çok sert bir daralma oldu. TÜİK verilerine göre inşaat işleri mevcut seviyesi bir önceki aya göre 36,4 puan düşüş görüldü.

TARİHİN EN DÜŞÜK SEVİYESİ

İnşaat malzemesi sektöründe yeni iş siparişleri Ocak 2020 döneminde, 2018 krizi sonrası en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Koronavirüs salgınının olumsuz etkileri sebebiyle yeni alınan iş siparişleri TÜİK verilerine göre Nisan ayında 26,9 puan düştü. Böylece yeni alınan iş siparişleri tarihin en düşük seviyesinde yer aldı.

YAZ AYLARI İŞARET EDİLDİ

İMSAD tarafından online olarak düzenlenen “COVID-10/EKONOMİ-20” başlıklı Türkiye İMSAD Gündem Buluşmaları’nda katılımcılar, salgının kontrol altına alınarak günlük vaka sayılarındaki düşüşün yaz aylarında yaşanacağını ve bu aylarda sektör açısından iyileşmenin görüleceğini ifade etti.