İnşaat sektörü güven endeksi Aralık ayında geriledi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakİnşaatSektörel

İnşaat sektörü güven endeksi Aralık ayında geriledi

İnşaat sektörü güven endeksi Aralık ayında geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Aralık 2020 dönemine ilişkin sektörel güven endeks verileri kamuoyu ile paylaşıldı. Bu dönemde sektörel endekslerde gerileme görüldü.

Söz konusu rakamlara göre, Aralık ayında bir önceki aya göre hizmet sektöründe yüzde 9.2, perakende ticaret sektöründe yüzde 7.8 ve inşaat sektöründe yüzde 7.2 oranında gerileme belirlendi.

Aralık 2020 döneminde mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 79 iken, bu dönemde yüzde 7.2 oranında geriledi ve 73.3 seviyesinde görüldü. Hizmet sektörü ise Kasım ayında 77.5 iken Aralık ayında yüzde 9.2 azalarak 70.4’e düştü.

TALEP YETERSİZLİĞİNDE ARTIŞ

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, inşaat sektöründe bir önceki aya göre alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi yüzde 9.5 azalarak 56.7 oldu. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise yüzde 5.7 gerileyerek 90 seviyesine geldi.

.

Bu dönemde inşaat sektöründe girişimlerin yüzde 27,4’ü faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 72,6’sı ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti.

İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden, ‘finansman sorunları’ Kasım ayında yüzde 42.7 seviyesinde görülürken Aralık ayında yüzde 41.2, ‘talep yetersizliği’ Kasım ayında yüzde 34.2 seviyesinde görülürken Aralık ayında yüzde 37.2 ve ‘diğer faktörler’ Kasım ayında yüzde 15.3 seviyesinde olurken Aralık ayında yüzde 23.1 olarak görüldü.

Denizli Oto Ekspertiz