İnşaat sektörü güven endeksi Eylül'de yüzde 2 düştü | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

İnşaat sektörü güven endeksi Eylül’de yüzde 2 düştü

İnşaat sektörü güven endeksi
İnşaat sektörü güven endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Eylül 2020 dönem sektörel güven endeks verileri duyuruldu. Sektörlerin bu ay içerisindeki faaliyetlerinden oluşturulan rapor, her ay düzenli bir şekilde yayınlanıyor.

Açıklanan rapora göre, inşaat sektörü güven endeksi, bir önceki ayda 85 seviyesindeyken Eylül ayında yüzde 2.0 oranında azaldı ve 83.3 değerine geriledi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi yüzde 0.1 düştü ve 69.9 değerinde oldu. Sektörde gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise yüzde 3,3 azalarak 96,6 değerini aldı.

FİNANSMAN SORUNLARI GERİLEDİ

Eylül ayında inşaat sektöründe faaliyet gösterenlerin yüzde 37’si faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 63’ü ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör olduğunu belirtti.

İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden ‘finansman sorunları’ Ağustos ayında yüzde 40.1 iken Eylül ayında yüzde 39.3, ‘talep yetersizliği’ Ağustos ayında yüzde 31.5 iken Eylül ayında yüzde 32.8 ve ‘diğer faktörler’ Ağustos ayında yüzde 20.3 iken Eylül ayında yüzde 17 olarak görüldü.

HİZMET SEKTÖRÜNDE ARTIŞ

Diğer sektörlere bakıldığında mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Ağustos ayında 70.5 iken Eylül ayında yüzde 6.4 oranında arttı ve 74.9 değerini aldı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksi yüzde 12,8 arttı ve 71,3 oldu. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksi yüzde 12,6 arttı ve 69,8 değerini aldı. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi ise yüzde 2,8 azalarak 83,7 oldu.

Perakende ticaret sektöründe ise güven endeksi Eylül ayında yüzde 1,5 oranında azaldı ve 93,5 değerinde oldu. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksi yüzde 5,5 artış gösterdi ve 84,1 değerini aldı. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksi yüzde 0,3 düşerek 107,7 değerini aldı. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi ise yüzde 8,6 azaldı ve 88,5 olarak görüldü.