İnşaat sektörü güven endeksi Kasım'da düştü | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakİnşaatSektörel

İnşaat sektörü güven endeksi Kasım’da düştü

İnşaat sektörü güven endeksi Kasım'da düştü
İnşaat sektörü güven endeksi Kasım'da düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Kasım 2020 dönemine ilişkin sektörel güven endeksi sonuçları açıklandı. Yaz dönemini oldukça hareketli geçiren inşaat sektöründe gerileme başladı.

Kasım ayında mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi, yüzde 5.7 azalarak 79’a geriledi. Söz konusu endeks Ekim ayında 83.8 seviyesinde yer almıştı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi yüzde 10.3 azalarak 62.6 seviyesine geriledi. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise yüzde 2.5 azalarak 95.4 oldu.

TALEP YETERSİZLİĞİNDE ARTIŞ

Kasım ayında inşaat sektöründe faaliyet gösteren girişimlerden yüzde 32.8’i faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 67.2’si ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktörün bulunduğunu belirtti.

Bu dönemde sektörde faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden ‘finansman sorunları’ Ekim ayında yüzde 42.4 seviyesinde görülürken Kasım’da yüzde 42.7, ‘talep yetersizliği’ Ekim’de yüzde 30.2 olarak görülürken Kasım’da yüzde 34.2 ve ‘diğer faktörler’ Ekim ayında yüzde 16.2 olarak görülürken Kasım ayında yüzde 15.3 seviyesinde görüldü.

DİĞER SEKTÖR VERİLERİ

Kasım ayında perakende ticaret sektörü güven endeksi değişim göstermedi ve 95 seviyesinde kaldı. Bu sektörün on üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksi yüzde 1.5 azalarak 85.3 oldu. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksi yüzde 1.4 artarak 109.1 olarak görüldü. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi ise yüzde 0.3 gerileyerek 90.6 seviyesine düştü.

Denizli Oto Ekspertiz