İnşaat sektörü güven endeksinde düşüş devam ediyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlakİnşaat

İnşaat sektörü güven endeksinde düşüş devam ediyor

İnşaat sektöründe faaliyetler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Nisan 2021 dönemine ait sektörel güven endeks verileri açıklandı.

İnşaat sektöründe güven endeksinin bu dönemde de gerileme gösterdiği görüldü.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 2, perakende ticaret sektöründe yüzde 5.6 ve inşaat sektöründe yüzde 3.1 oranında gerileme gösterdi.

77 SEVİYESİNE GERİLEDİ

Açıklanan verilere göre, inşaat sektörü güven endeksi Mart 2021’de 79.8 seviyesinde görülürken Nisan ayında yüzde 3.1 oranında düşerek 77.3 seviyesine geriledi.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi yüzde 1.8 gerilemeyle 74.9 değerini aldı. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise yüzde 4.3 azalarak 79.7 değerinde görüldü.

FİNANSMAN SORUNLARINDA ARTIŞ

Nisan 2021 döneminde inşaat sektöründe faaliyet gösteren girişimlerden yüzde 49.5’i faaliyetleri sınırlandıran herhangi bir faktörün bulunmadığını, yüzde 50.5’i ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktörün olduğunu ifade etti.

İnşaat sektöründe faaliyetleri sınırlandıran temel faktörlerden ‘finansman sorunları’ Mart 2021’de yüzde 24.5 seviyesinde görülürken Nisan ayında yüzde 28.7, ‘talep yetersizliği’ Mart ayında yüzde 23.2 olurken Nisan ayında yüzde 25.5 ve ‘diğer faktörler’ Mart ayında yüzde 24.3 seviyesinde görülürken Nisan’da yüzde 23.9 olarak gerçekleşti.

İnşaat sektöründe faaliyetler
Denizli Oto Ekspertiz