İnşaat sektörü güven endeksindeki artış Temmuz'da da sürdü | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

İnşaat sektörü güven endeksindeki artış Temmuz’da da sürdü

İnşaat sektörü güven endeksindeki artış Temmuz'da da sürdü.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Temmuz 2021 dönemine ait sektörel güven endeks sonuçları bugün kamuoyu ile paylaşıldı.

Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi, Haziran 2021’de 82,4 seviyesinde görülürken Temmuz’da ayında yüzde 4,7 arttı ve 86,3 değerine geldi.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre alınan kayıtlı olan siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi de açıklanan rakamlara göre, yüzde 3,3 yükseliş gösterdi ve 78,8 seviyesine çıktı.

FİNANSMAN SORUNLARI SABİT KALDI

İnşaat sektöründe Temmuz ayında girişimlerin yüzde 53,9’u faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 46,1’i ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti.

İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden ‘finansman sorunları’ Temmuz ayında yüzde 26,7 ile sabit kaldı. Bu dönemde ‘talep yetersizliği’ bir önceki ay yüzde 19,1 iken Temmuz’da yüzde 19,2 ve ‘diğer faktörler’ Haziran ayında yüzde 25,8 olarak görülürken Temmuz ayında yüzde 22,8 olarak görüldü.

DİĞER SEKTÖRLERİN DURUMU

Temmuz ayında bir önceki aya göre mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi hizmet sektöründe yüzde 5,8, perakende ticaret sektöründe yüzde 3,7 oranında arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 108,5 seviyesinde görülürken Temmuz’da 114,8 değerini aldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi ise Temmuz ayında 109,6 seviyesinde görüldü.

İnşaat sektörü güven endeksindeki artış Temmuz'da da sürdü.