İnşaat Sektörü ihracatında ilk kez 3 milyar dolar barajı aşıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

İnşaat Sektörü ihracatında ilk kez 3 milyar dolar barajı aşıldı

Sektörün ihracatında ilk kez 3 milyar dolar barajı aşıldı

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan ‘İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’ Eylül 2021 dönemi sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

Rapora göre, Eylül ayında değer ve miktar olarak endeksin ölçülmeye başlandığı 2013 yılının Ağustos ayından veri en yüksek aylık ihracat yapıldı. Bu dönemde 3.11 milyar dolar ihracata ulaşıldı.

İnşaat malzemeleri sanayi aylık ihracatı 3 milyar dolar seviyesini, endeks tarihinde ilk kez bu dönemde aşmış oldu. Açıklanan rakamlara göre, inşaat malzemeleri ihracatının miktar olarak da 5,98 milyon ton oldu.

İnşaat malzemeleri sanayi ortalama yıllık ihracat birim fiyatı Eylül 2021 döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48,6 oranında artış gösterdi. 2020 Eylül’de 0,35 dolar/kg olan ortalama ihracat birim fiyatı ise bu yılın Eylül ayında 0,52 dolar/kg seviyelerine yükseldi.

İTHALATTA SINIRLI DÜŞÜŞ

Bu dönemde inşaat malzemeleri ithalatı 723 milyon dolar ve 225 bin 207 ton seviyelerinde görüldü. İthalat rakamları, bir önceki aya göre sınırlı ölçüde gerileme gösterdi.

Türkiye İMSAD tarafından açıklanan rakamlara göre, inşaat malzemeleri sanayi ithalat birim fiyatı, Eylül 2021 döneminde 3,21 dolar/kg seviyesine yükseldi. Bu endeksin ölçülmeye başlandığı 2013 Ağustos’tan itibaren en yüksek aylık ortalama ithalat birim fiyatı olmuş oldu.

ALT SEKTÖRLERDE CANLILIK GÖRÜLDÜ

2021 Eylül’de inşaat malzemeleri ihracat performansı alt sektörler itibarıyla kuvvetli şekilde görüldü. Miktar, birim ve değer fiyatlar olarak ihracatta eğilimler genel olarak artış yönünde oldu. Açıklanan verilere göre, Eylül 2021’de hem talep artışı hem de küresel fiyat artışları alt sektörlerin ihracatlarına olumlu şekilde yansıdı.

Bu dönemde demir çelik ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatları yine geçen senenin aynı ayına göre yüzde 52,4 yükseliş gösterdi. Resmi rakamlara göre, mineral, toprak ve taş ürünlerinin ortalama ihracat birim fiyatları geçen senenin aynı ayına göre yüzde 20 artış gösterdi.

Sektörün ihracatında ilk kez 3 milyar dolar barajı aşıldı
Denizli Oto Ekspertiz