İnşaat sektörü normalleşmeye hazırlanıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakİnşaatSektörel

İnşaat sektörü normalleşmeye hazırlanıyor

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren koronavirüs salgını nedeniyle birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de olumsuzluklar görüldü. Sektörde toparlanmanın yılın ikinci yarısından itibaren hız kazanması bekleniyor.

İnşaat sektörünün durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, sektörün 2020 yılının başlarında 2004-2008 dönemindeki parlak günlerinde döndüğünü belirtilerek, “Salgın nedeniyle her şey bıçak gibi kesildi. Beklentilerimizi başka bir döneme ertelemek durumunda kaldık” şeklinde konuştu.

Salgının ardından korunmak için evlerine kapanan insanların yaşam anlayışları ve davranışlarının değiştiğini ifade eden Durbakayım, “İnsanlar evlerini keşfetmeye başladı. Günün belirli saatlerinde kullandıkları balkonlar, evin en değerli bölümleri oldu. İşlerini evlerinden yapmak zorunda kalan insanlar, sakin ve gürültüden arındırılmış; ancak dış dünyayla bağlantı sağlayan iletişim altyapısı sağlam bir evin değerini gördü. Önümüzdeki satışa sunulacak projelerin yapısı sadece konfor ve huzura hitap etmekle kalmayacak, aynı zamanda insanların iş hayatlarını sürdürebileceği özelliklere de sahip olacak” ifadelerini kullandı.

SEKTÖR DESTEK BEKLİYOR

Salgın sürecini atlatırken desteğe de ihtiyaç duyduklarından bahseden İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, tapu harç oranlarının düşmesi, firmaların vergi ve SGK prim borçlarının KDV alacaklarından mahsubu, banka kredi borçlarının makul faiz oranları ve teminatı ile yeniden yapılandırılması gibi ekonomik tedbirlerin devreye alınmasının bu desteklerin başında geldiğini ifade etti.

ÇALIŞMALARDA GECİKMELER YAŞANDI

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün ise yurtdışı projelerde salgına karşı alınan önlemlerin ilave maliyetler ortaya çıkardığından bahsetti. Salgının şantiyelerdeki iş programlarında gecikmelere neden olacağını ifade eden Yenigün, “Bu kapsamda ortaya çıkabilecek ilave maliyetlerin karşılanması ve gecikmeler için uygulanmak istenecek cezai yaptırımlara karşı konunun hükümetler düzeyindeki temaslarda gündemde olması uygun olacak” şeklinde konuştu.