İnşaat sektörü, yılın ikinci çeyreğinde sınırlı büyüme kaydetti | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

İnşaat sektörü, yılın ikinci çeyreğinde sınırlı büyüme kaydetti

İnşaat sektörü, yılın ikinci çeyreğinde sınırlı büyüme kaydetti
Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından dün açıklanan 2021 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Değerlendirmesinde inşaat sektörünün Türkiye ekonomisi içerisinde önemine dikkat çeken Eren, sektörün geleceği için atılması gereken adımlara da değindi.

“DÜZENLEMELERİN HAYATA GEÇİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

İnşaat sektörünün geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yüzde 12.5 oranında daralma gösterdiğini hatırlatan TMB Başkanı Erdal Eren, “Türkiye ekonomisinin bu yıl ilk çeyrekte yüzde 7, ikinci çeyrekte ise yüzde 21,7 büyümesi sevindiricidir. 2020 yılı ikinci çeyreğinin baz etkisi ile çarpıcı bir seviyede gerçekleşen büyümenin, esasen sürdürülebilir olması çok önemlidir. Yine de mevcut rakamlar iş dünyamızın pandemi şartları altında büyük bir çaba içerisinde olduğunu göstermektedir. İnşaat sektörümüz ise bu yıl sırasıyla yüzde 2.8 ve 3.1’lik büyüme kaydetmiştir” şeklinde konuştu.

Türkiye ekonomisinde görülen yüksek büyüme karşında inşaat sektöründeki sınırlı büyümeye dikkat çeken Eren, “Ekonomideki yüksek büyümeye karşın inşaat sektörünün büyümesinin sınırlı kalması birtakım sıkıntıların olduğuna işaret etmektedir. Pandeminin olumsuz etkilerini asgariye indirmeye çalışırken, sektörümüz için de özellikle girdi fiyatlarında sağlanacak istikrar büyük önem arz etmektedir. Ekonominin lokomotifi sektörümüz için kritik öneme sahip girdi maliyetlerindeki artışlar çözüm gerektirmektedir. Özellikle devam etmekte olan kamu projelerinin gecikmeden tamamlanabilmeleri için firmalara fiyat farkı ödemesi veya şarta bağlı olmayan tasfiye hakkının tanınması gibi düzenlemelerin hayata geçirilmesi hayati hale gelmiştir. Bu konuda atılacak adımlarla inşaat sektörünün ve ekonomimizin büyümesi de istikrar kazanacaktır” ifadelerini kullandı.

İnşaat sektörü, yılın ikinci çeyreğinde sınırlı büyüme kaydetti
Denizli Oto Ekspertiz