İnşaat sektöründe artan maliyetler için devletten önlemler bekleniyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

İnşaat sektöründe artan maliyetler için devletten önlemler bekleniyor

İnşaat sektöründe artan maliyetler için devletten önlemler bekleniyor
İnşaat sektöründe artan malzeme fiyatları büyük sorun olarak yer ediniyor. Konut üreticileri, sektörün bu krizden çıkması adına devletin alacağı önlemleri bekliyor.

Dünya’da yer alan habere göre, Ocak ayında yüzde 30 oranında artan inşaat maliyet endeksi Nisan’da yüzde 40’ın üzerine çıkarken Haziran’da yüzde 53,70’e kadar yükseldi. Temmuz ayında ise yüzde 56.42 oranıyla rekor kırdı.

İnşaat sektörü temsilcileri, malzeme kaynaklı yükselişlerin devam etmesi durumunda konut fiyatlarının bu sene içinde yüzde 100 oranında artabileceğini ifade ediyor.

“DEVLET ÖNLEM ALMALI”

Malzeme fiyatlarındaki yükseliş hakkında değerlendirmelerde bulunan İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, bugüne kadar bir şekilde karlarından feragat ederek yansıtamadıkları maliyet yükselişlerini artık 2021’de ev fiyatlarına yansıtmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Yükselişin şu anda yüzde 50 oranında fiyatlara yansıtıldığını belirten Durbakayım, “Ardı arkası kesilmeyen bu artışlardan dolayı fiyatlarda yıl sonuna kadar yüzde 40’ları aşan yeni yükselişler olabilir. Böylece toplam artış yüzde 100’ü bulur” şeklinde konuştu.

Bu öngörünün mevcut yükseliş oranlarına göre planlandığına dikkat çeken Durbakayım, artışların yüksek olması durumunda yansımaların da daha yüksek şekilde yapılabileceğinin altını çizdi.

Maliyet artışlarıyla müteahhidin yeni projeye başlama iştahının azaldığını belirten Durbakayım, “Konut azlığından dolayı da fiyatlarda artış olabilir. Dolayısıyla devletin çimento, beton ve demir fiyatlarına karşı önlem alınması ve faizi düşürmesi lazım. Demirin tonu 7 bin TL’ye geldi. Artık bu noktada inşaatçının yapacağı bir şey kalmadı” ifadelerini kullandı.

İnşaat sektöründe artan maliyetler için devletten önlemler bekleniyor
Denizli Oto Ekspertiz