İnşaat sektöründe beklenti endeksi yükseldi! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaatSektörel

İnşaat sektöründe beklenti endeksi yükseldi!

Koronavirüs salgınından olumsuz şekilde etkilenen birçok sektörden olan inşaat sektöründe normalleşme dönemiyle toparlanmanın başlaması bekleniyor.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından her ay hazırlanan Hazır Beton Endeksi’nin Nisan 2020 Raporu yayınlandı. Rapora göre, Nisan ayında inşaat sektörü faaliyetlerinde ciddi bir azalma yaşandı. Beklenti endeksi ise Mart ayındaki tarihi dip değerinden sonra normalleşmeye dönen takvim ile beraber yükseliş gösterdi.

Geçen yılın aynı dönemine göre beklenti endeksinde ciddi oranda artış görüldü. Özellikle son açıklanan normalleşme takvimiyle beraber ekonomi genelinde bir toparlanmanın başlaması şeklinde beklenti, söz konusu beklenti endeksinde artış yaşattı. Buna karşın Nisan ayında bir önceki aya göre sektör genelinde üretimde ciddi bir düşüş görüldü.

ÜRETİM AZALDI

THBB Nisan 2020 Raporunu değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Nisan ayında bir önceki döneme göre sektör genelinde ciddi bir üretim azalmasına dikkat çekerek, “Üretimdeki azalma, korona virüsü pandemisi nedeniyle bazı inşaatların faaliyetlerini durdurmuş olmasının yanı sıra devam eden inşaatlarda sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle hafta sonları beton dökümü yapılamamasından kaynaklandı” diye konuştu.

Hazır beton sektöründe görülen daralmanın Nisan ayı itibarıyla kesinlik kazandığından bahseden Işık, “Hem çimentonun hem de hazır betonun kapasite kullanım oranlarında nisan ayında, hem bir önceki aya göre hem de geçen yılın aynı ayına göre gerileme yaşanmıştır. Son 6 çeyrektir daralan inşaat sektörüne girdi sağlayan hazır beton da, bu tablonun dışında kalmamış ve Korona virüsü pandemisi öncesi dönemdeki son 18 ay boyunca süregelen bir geriye gidişe maruz kalmıştır. Bu pandemi ile birlikte sektörün kan kaybının hızlandığı görülmektedir” ifadelerini kullandı.