İnşaat sektöründe 'çimento krizi' devam ediyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncelİnşaat

İnşaat sektöründe ‘çimento krizi’ devam ediyor

İnşaat sektöründe 'çimento krizi' devam ediyor
İnşaat sektöründe ‘çimento krizi’ devam ediyor. Geçtiğimiz hafta müteahhitlerin iş bırakma eylemi hazırlığı sonrasında uzlaşma adımları atılmış ancak bir sonuç elde edilememişti.

Müteahhitlerin yeni iş bırakma eylem günü kamuoyu ile paylaşıldı.

Dünya’da yer alan habere göre, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON), 9 Eylül 2021 gününde başlamak üzere çimento fiyatlarındaki artışı protesto etmek amacıyla 15 gün süreyle inşaatları durduracak.

Konfederasyona üye federasyonların temsilcilerinin katılımıyla Ankara’da bugün düzenlenen toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu çimento fiyatlarındaki artışın ekonomik gerekçesi olmadığını, artışların yüzde 200’leri bulduğunu belirterek müteahhitlerin 15 gün süreyle yeni sipariş vermeyerek üretimi durduracağını duyurdu.

“BU ZAMMI KABUL ETMİYORUZ”

Çimento sektörüyle uzlaşma sağlayamadıklarını, kamuoyuna zamların yüksek olmadığı yönündeki açıklamaların da gerçeği yansıtmadığını belirten Tellioğlu, “Bir sektör büyüğümüze fiyatları sorarken, ‘uğraşma, sana faturayı göndereyim’ dedi. Başka şey söylemesinler elimde faturalar var, ona göre konuşuyorum” ifadelerini kullandı.

2020 yılında ton başına liste fiyatının 180 TL, satış fiyatının ise 135 TL olduğunu ancak şu anda fiyatların ton başına 450 TL’ye kadar ulaştığını belirten Tellioğlu, “İthal girdiniz mi var dediğimizde, kem-küm ediyorlar. Yani yok. En büyük gider enerji gideridir, elektrik, kok kömürü. Sonra işçilik, işletme maliyetleri gelir. Şimdi enflasyonu TÜİK biraz aç açıkladı diyelim, TÜİK yüzde 42 diyor inşaat için. Biz yüzde 60 kabul edelim. (Salgın döneminde) o dönemde bir miktar zararına sattı, bize verilen fatura Ankara bölgesi, bölgelere karşı farklı fiyat olabilir, 135 TL’ye bir de yüzde 15-20 iyileştirme ekleyelim adil olmak lazım. Yüzde 60-70 maliyet artışı var. İyileştirme ile birlikte yüzde 80, hadi yüzde 100 olsun, gelinen fiyat 300 TL’dir. Şu anda satış 400-450 arasında. Bu zammı kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

Denizli Oto Ekspertiz