İnşaat Sektöründe maliyet artışları gündemdeki yerini koruyor | intHaber.com
İnşaat

İnşaat Sektöründe maliyet artışları gündemdeki yerini koruyor

İnşaat Sektörü

İnşaat sektörünün son bir yılda en büyük sorunları arasında gösterilen maliyetlerdeki artışın önüne geçilemiyor. Sektör temsilcileri, inşaat maliyetlerindeki artışın konut fiyatlarına yansıyacağını ifade ediyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Mart ayında inşaat maliyetlerindeki artış yüzde 31.97 olarak açıklansa da sektörde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre bazı kalemlerde yüzde 145’e kadar çıktığı belirtildi.

“BÜYÜK PROBLEM HALİNE GELDİ”

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, maliyet artışlarının büyük bir problem haline geldiğini, kredi faiz oranlarındaki artışın demir ve çimentonun fiyatına da yansıdığını belirterek, “Müteahhitler önceden de ucuz kredi bulamıyordu. Şimdi de kurdaki dalgalanma etkisi var. Yüzde 10-15 karla iş yapan dürüst insanlar varsa bu şekilde öz sermayelerini tüketecek. Kamu müteahhitlerinin sözleşmelerinde fiyat farkı maddesi yoksa daha fazla sıkıntı yaşayacak. Kamu müteahhitlerinin yüzde 20’si iflas edebilir” ifadelerini kullandı.

“KONUT FİYATLARINA YÜZDE 100 ZAM OLARAK YANSIYACAK”

Artan maliyetler hakkında konuşan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi ve Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı İsmail Kahraman ise İnşaat Komitesi olarak 2020 ve 2021 yılı arasındaki fiyat farklarının belirlenmesi amacıyla bir çalışma başlattıklarını belirterek, “Başta demir ve çimento olmak üzere tüm inşaat malzemelerine büyük zamlar geldiğini, bazı kalemlerde yüzde 145’e varan zamlarla karşı karşıya kaldığımızı gördük. Böyle bir durumda proje üretmek mümkün değildir. Vatandaşa yüzde 100 zam olarak yansıyacaktır. 500 bin TL’ye satılan bir daire bundan sonra 1 milyon 250 bin TL’ye satılacaktır. Bu fiyat artışları kaçınılmazdır. Müteahhit ya zarar edecek ya da projeyi yarım bırakacaktır” ifadelerini kullandı.

İnşaat Sektörü