İnşaat sektöründe maliyet artışları sonrası tartışmalar sürüyor | intHaber.com
İnşaat

İnşaat sektöründe maliyet artışları sonrası tartışmalar sürüyor

İnşaat sektöründe maliyet artışları sonrası tartışmalar sürüyor

İnşaat sektöründe başta demir-çelik olmak üzere maliyet artışları sonrasında tartışmalar devam ediyor. Bu durum karşısında özel sektörün bazı talepleri doğdu.

Dünya’da yer alan habere göre, inşaat sektöründeki maliyet artışları hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, özel sektörün üstlendiği kamu projelerindeki maliyet yükselişlerinin karşılanabilmesini için firmalara fiyat farkının ödenmesi ya da koşula bağlı tutulmayan fesih hakkı verilmesinin sektördeki en önemli beklentilerden olduğunu ifade etti.

“DİĞER SEKTÖRLERİ DE ETKİLİYOR”

Demir fiyatlarının yanı sıra kurlarda yaşanan dalgalanmaların, koronavirüs salgın sürecinin, izolasyon tedbirleri gerekçesiyle meydana gelen işgücündeki yavaşlama ve bunun sonucunda taahhütlerdeki aksamaların inşaat sektöründe problemler oluşturduğunu belirten İTO Başkanı Aydagiç, “Bu sektördeki her gelişme, diğer sektörleri de ilgilendiren ve etkileyen, özellikle de pandemi şartlarında bu etkisini daha da fazlalaştıran bir niteliğe sahiptir” diye konuştu.

“VERGİ YÜKÜNÜN AZALTILMASI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

İnşaat sektörünün rahatlamasına yönelik alınacak tedbirler üzerine görüş bildiren Aydagiç, “Kamuya iş yapan firmaların ayakta kalabilmesi için çıkarılacak fesih ve fiyat farkı kararnamesi ile hem hizmetler sıkıntısız yürümeye devam edecek, hem de kamunun bilahare daha maliyetli alımlarının önüne geçilecektir. Diğer yandan stopaj ve KDV tevkifat oranlarında yapılan artışların firmalar üzerindeki baskıyı artırdığı da göz önüne alınarak sektör üzerindeki vergi yükünün azaltılması büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

İnşaat sektöründe maliyet artışları sonrası tartışmalar sürüyor