İnşaat sektöründe pandeminin etkileri görülmeye devam ediliyor | intHaber.com
İnşaat

İnşaat sektöründe pandeminin etkileri görülmeye devam ediliyor

İnşaat sektöründe pandeminin etkileri görülmeye devam ediliyor

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından hazırlanan Hazır Beton Endeksi’nin Nisan 2021 sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

Rapora göre, yıla düşük seviyede giriş yapan Mart’ta yılın en yüksek seviyesini gören faaliyet, Nisan 2021’de bu yükselişine devam edemeyip kısmi bir gerilemeyle birlikte eşik seviyenin üzerinde görüldü. Bu dönemde hem güven hem de beklenti eşik değerden düşük oldu.

GEÇEN YILA GÖRE ARTIŞ

Hazır Beton Endeksi’nin Nisan 2021 raporuna göre, koronavirüs salgının başladığı geçen yıla göre tüm endeksler yüksek kaydedildi. Hem beklenti hem de güven, aradan geçen bir senenin ardından daha iyi görünmekle beraber kritik eşiğin altında seyrediyor.

Raporda, faaliyetin en fazla yükselen endeks olmasına karşın, pandeminin etkilerinin görülmeye başlandığı ilk aya kıyasla istenilen seviyeyi göremediği de belirtildi.

EKONOMİK GELİŞMELER İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ ETKİLİYOR

Rapor hakkında değerlendirmelerde bulunan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, 2021’ye düşük seviyede giriş yapan, Mart’ta yılın en yüksek seviyesini gören faaliyetin Nisan’da artış göstermediğini belirterek, “Yılın ilk iki ayındaki güven ve beklenti tersine dönmüş görünmektedir. Başta tam kapanma, faiz seviyesi ve para piyasalarındaki hareketlilik, güven ve beklentiyi düşük tutmaktadır” diye konuştu.

Nisan ayında yalnızca inşaat sektöründe değil, ekonominin genelinde bir yavaşlama olduğuna dikkat çeken Işık, “Nisan ayı Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) değerlerine göre yeni siparişler ivme kaybetmiş, enflasyonist baskı devam etmiş, girdi maliyetlerinde artış kaydedilmiştir. Nisan PMI değeri, ülkemizde pandemi sonrasındaki ilk normalleşme döneminden bu yana kaydedilen en düşük değerdir. Nisan ayındaki değeri ile Türkiye 49 ülke içerisinde en düşük değere sahip olan 7. ülke olmuştur” ifadelerini kullandı.

İnşaat sektöründe pandeminin etkileri görülmeye devam ediliyor