İntibak kabul edilirse, Yüzbinlerce Emekliye zam! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Ekonomi

İntibak kabul edilirse, Yüzbinlerce Emekliye zam!

Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı
Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı

İntibak düzenlemesinin KPDK toplantısında masaya getirileceği belirtiliyor. İntibak kabul edilirse emekliler 355 liraya varan zam alacak.

Emeklilerin gözü 2021 ocak ayında yapıcak zamam çevrildi. Yeni yılda 2 kez zam, 2 kez bayram ikramiyesi alacak olan emekliler, ocak artışını gösterecek enflasyon verilerini de yakın takibe aldı. Geçtiğimiz Temmuz ayında gelirleri yüzde 5.75 artan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, Ocak’ta da 2020’nin ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam yansıtılacak.Merkez Bankası’nın yaptığı Eylül ayı beklenti anketi, zam oranının ipuçlarını verdi. Ankette cari yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi yüzde 11.46 olarak çıktı. Buna göre, bu yılın ikinci yarısındaki enflasyon yeni SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yaklaşık yüzde 5.4 olarak gerçekleşecek.

Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı

EK ÖDEME DE ARTACAK 

Bu yılın ikinci yarısına ilişkin şu ana kadar sadece Temmuz ve Ağustos enflasyon verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Temmuz’da yüzde 0.58, Ağustos’ta ise yüzde 0.86 olarak gerçekleşti. Zam oranının belli olması için geriye 4 veri kaldı. Emekliler, kesin zam oranını ocak ayı başında öğrenecek. Aynı ay içerisinde zamlı maaşlar hesaplara yatırılacak.Zam, hem maaşlarda hem ek ödemelerde kendisini gösterecek. Maaşın yüzde 4-5’i oranında olan ek ödeme, yeni aylıklar üzerinden hesaplanacağı için yükselecek.