İpotekli satışların Ekim ayında da büyük gerileme gösterdiği görüldü. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

İpotekli satışların Ekim ayında da büyük gerileme gösterdiği görüldü.

İpotekli satışların Ekim ayında da büyük gerileme gösterdiği görüldü
İpotekli satışların Ekim ayında da büyük gerileme gösterdiği görüldü

Açıklanan Ekim 2020 konut satış rakamlarına göre, Türkiye genelinde 119 bin 574 adet konut satıldı. Bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.3 oranında düşüş gösterdiği görüldü.

Ağustos ayında sona eren kamu bankalarının düşük faizli konut kredisi kampanyasından sonra hem özel hem de kamu bankalarında faiz artışları oldu. Bu durum da Eylül ve Ekim aylarında ipotekli satışların gerilemesine yol açtı. Ekim 2020 döneminde ipotekli konut satışlarının yüzde 49.3 oranında azalışla 25 bin 566 adet olduğu görüldü.

Ekim 2020 dönemi konut satış rakamlarını değerlendiren Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, ipotekli satışlardaki düşüşe dikkat çekti. Ekim ayında en büyük kaybın ipotekli satışlarda olduğunu belirten Elmas, “Buradaki kaybın nedeni ise Ağustos başından itibaren devam eden faizdeki artıştan kaynaklanmaktır. Buna karşılık diğer satış türleri dediğimiz kısım küçük de olsa üzerine koyabildiğini görüyoruz. Bu kısımda, Ekim ayında Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 artarak 94 bin 8 konut el değiştirdi” diye konuştu.

“TALEP DEVAM EDİYOR”

Vatandaşların konuta olan talebinin sürdüğünü ifade eden Altan Elmas, “Ağustos’ta konut faizlerinin yüzde 1’in üzerine çıkmasıyla kademeli olarak bir düşüşün de yaşanacağını öngörüyorduk. Geçen aya göre bir düşüş olsa da büyük bir düşüşten söz edemeyiz. Talep hala var. Vatandaşlarımız konut almaya devam ediyor. Bu rakam, son 5 ayın en düşük rakamı olsa da tarihsel ortalamalara göre belli bir seviyeyi koruduğu anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

Ekim ayında aylık bazda düşüş olsa da Ocak-Ekim arası dönemde yakalanan artıştan bahseden Elmas, “Ocak-Ekim ayları arasında 1 milyon 280 bin 852 konutun satıldığını görüyoruz. Bu oran bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27’lik bir farkla artış gösterdi. Aylık bazda düşüşe rağmen büyük tabloya baktığımızda vatandaşlarımızda al iştahının devam ettiğini görmekteyiz. Pandemi dönemini yaşadığımız karantina sürecindeki ayları dışında tutarsak geçen yıla oranla elde ettiğimiz bu artış ciddi bir başarıdır” şeklinde konuştu.

PEŞİN ALIMLARDA ARTIŞ

Bu dönemde konut yatırımcılarının peşin alımlara yöneldiğinden bahseden Elmas, “İpotekli satışlardaki düşüşün yanı sıra yine peşin satışa yöneliminin sürdüğünü görüyoruz. Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre diğer satışların yüzde 1,7 arttığını görüyoruz. Peşin alım adetleri küçükte olsa artışına devam ediyor. Birinci el satışların toplam içerisindeki payı yüzde 30.1 oldu” diye konuştu.

Denizli Oto Ekspertiz