İstanbul, Antalya ve Balıkesir'deki bazı bölgeler için koruma kararı çıktı | intHaber.com
EmlakGüncel

İstanbul, Antalya ve Balıkesir’deki bazı bölgeler için koruma kararı çıktı

Karasu KÖK-Eğerci DM Enerji Nakil Hattı

Bugün yayımlanan Resmi Gazete’de İstanbul, Antalya ve Balıkesir’deki bazı bölgeler, Cumhurbaşkanlığı kararı ile ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak ilan edildi.

Kesin korunacak hassas alan olarak belirlenen bölgeler, doğal ve kültürel bakımdan uyumlu düşük yoğunlukta faaliyetler, turizm ve yerleşimlere izin verilen alanlar olarak biliniyor. Bu bölgelerde doğal güzellikleri koruma adına imara izin verilmiyor.

İSTANBUL’DA BEYKOZ İÇİN KARAR

İstanbul Anadolu Yakası ilçesi Beykoz’un Riva Mahallesi’nde yer alan Çayağzı bölgesi, kesin korunacak hassas alan olarak ilan edildi.

BALIKESİR’DE 2 BÖLGE BELİRLENDİ

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan Taş Ada Bölgesi, 3971 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile kesin korunacak hassas alan olarak ilan edildi.

Ayvalık’ta yer alan Sahilboyu bölgesinde bulunan doğal sit alanının koruma statüsü yeniden değerlendirilerek kesin korunacak hassas alan olarak tescil edildiği duyuruldu.

ANTALYA’DA ELMALI İÇİN KARAR

Antalya’nın doğal güzellikleriyle bilinen Elmalı ilçesinde yer alan Sedir Ağaçları Doğal Sit Alanının koruma statüsü yeniden değerlendirilerek kesin korunacak hassas alan olarak tescil edildiği bugünkü Resmi Gazete’de duyuruldu.

2 ŞEHİRDE ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI

Bugün yayımlanan Resmi Gazete’de Zonguldak Devrek ve Mersin Mezitli bölgeleri için acele kamulaştırma kararının alındığı da duyuruldu.

Zonguldak Devrek ilçesinde yer alan bazı taşınmazların, Karasu KÖK-Eğerci DM Enerji Nakil Hattı’nın yapımı amacıyla Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Mersin Mezitli sınırları içerisinde yer alan bazı taşınmazlar için 9M9075 Kocayer-Tepeköy Enerji Nakil Hattı’nın yapımı amacıyla Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Karasu KÖK-Eğerci DM Enerji Nakil Hattı