İstanbul Avrupa yakasındaki yeni projede çalışmalar hızlandı | intHaber.com
Güncel

İstanbul Avrupa yakasındaki yeni projede çalışmalar hızlandı

İstanbul Avrupa yakasındaki yeni projede çalışmalar hızlandı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hayata geçirilmeye hazırlanan Rumelihisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı’nda bugün ray kaynatma töreni yapıldı. Törene İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katılım gösterdi.

İstanbul Avrupa yakasında Hisarüstü bölgesi ile boğaz sahilinde yer alan Aşiyan Parkı arasında inşa edilecek söz konusu proje, Levent-Hisarüstü metro hattıyla entegre olacak.

YIL SONU İŞARET EDİLDİ

Törende proje hakkında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, merakla beklenen hattın 800 metre uzunluğunda ve yüzde 14’ü aşan bir eğime sahip olduğunu dile getirdi.

Füniküler hattının açılışıyla ilgili de konuşan İmamoğlu, yurt dışından aldıkları aracın gelmesi ve deneme seferleri gibi çalışmaların tamamlanması üzerine seferlere başlayacağını belirterek, “Bu yılın sonuna doğru da inşallah hızlıca bu işleri toparlayıp vatandaşımızın hizmetine kavuşturacağız” ifadelerini kullandı.

İTÜ-İSTİNYE FÜNİKÜLER HATTI’NDA DA İNŞAAT BAŞLIYOR

Sarıyer bölgesinde hayata geçirilecek İTÜ-İstinye Füniküler Hattı’nın Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun tamamlandığı duyuruldu. Söz konusu proje, Sarıyer’in Mirgün ve İstinye mahalleleri arasında hizmet verecek. Projede inşaat sürecinin yakın zamanda başlaması bekleniyor.

883 milyon TL yatırım değeriyle hayata geçirilecek İTÜ-İstinye Füniküler Hattı, 2.65 kilometre uzunluğunda olacak. Projede hem yer altı hem de yer üstü istasyonlar olacak.

İTÜ-İstinye Füniküler Hattı’nın 3 duraktan oluşacağı belirtildi. Proje, Yenikapı-Seyrantepe Hacıosman Metro Hattı’nın İTÜ-Ayazağa İstasyonundan başlayarak Katar Caddesi istikametinde yer altından geçecek ve İstinye Arabalı Vapur İskelesi yanındaki İstinye İstasyonu ile sona erecek.

İstanbul Avrupa yakasındaki yeni projede çalışmalar hızlandı