İstanbul Büyükçekmece'de kentsel dönüşüm sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

İstanbul Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm sürüyor

İstanbul’da olası depreme karşı hazırlık çalışmaları tüm ilçelerde sürüyor. Deprem tehlikesine karşı yüksek riskli ilçeler arasında yer alan Büyükçekmece’de de kentsel dönüşüm çalışmaları ile riskli yapılar güvenli yapılara dönüştürülüyor.

İlçedeki çalışmalardan bahseden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, beklenen İstanbul depremi için alınması gereken tedbirlerin hızlandırılması için çağrı yaparak, “İstanbul’da en büyük gerçek deprem gerçeğidir. İstanbul’un depreme hazırlanması ülke adına büyük önem arz etmektedir. İstanbul yıkılırsa her taraf yıkılır” diye konuştu.

“ÇALIŞMALARA HIZ VERDİK”

İstanbul’da deprem gerçeğini bilerek Büyükçekmece genelinde kentsel dönüşüme hız verdiklerini belirten Başkan Akgün, “Kış mevsimi girmeden tehlike arz eden binaları yıkıp yenilemeye çalışıyoruz. Mal sahipleri, belediye, seçmiş oldukları müteahhit üçgeninde bu kentsel dönüşüm Büyükçekmece’de çok hızlı gidiyor. Şu ana kadar yaklaşık 28 bin konut yenilendi. Büyükçekmece merkezinde 3 bin civarında konut yenilendiği zaman depremde vatandaşımızın burnu kanamayacaktır. En büyük sorunumuz Kumburgaz sahilleridir. Kumburgaz sahilinde henüz planlar bitmediği için Büyükşehir Meclis’inde beklemekte olduğu için endişemiz burasıdır. Çünkü Silivri önlerinde veya Zeytinburnu önünde vuku bulacak depremde en büyük zayiatı sahiller görecektir” şeklinde konuştu.

Kumburgaz sahilindeki riskten bahseden Başkan Akgün, “Endişemiz o dur ki Kumburgaz sahilinde kumun üzerine yıllar önce yapılmış ruhsatsız, yüksek katlı blokların tamamı çökecek ve çok miktarda insanımızı maalesef kaybedeceğiz. En büyük endişemiz budur. Bunun da ortadan kalkması için oradaki kentsel dönüşümün hızlandırılması gerekiyor. Bu da Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bekleyen imar planlarının çıkmasına bağlıdır. Büyükşehir Belediye Meclisi’ni bu anlamda daha hızlı hareket etmeye ve buradaki vatandaşımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için ellerini taşın altına koymaya davet ediyorum. İstanbul’da en büyük gerçek deprem gerçeğidir. İstanbul’un depreme hazırlanması ülke adına çok önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.