İstanbul geneli konut satış verileri açıklandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

İstanbul geneli konut satış verileri açıklandı

İstanbul geneli konut satış verileri açıklandı

İstanbul Büyükşehir Belediye şirketlerinden olan İstanbul İstatistik Ofisi tarafından Ağustos 2021 dönemine ait İstanbul geneli konut satış verileri açıklandı.

Rapora göre, Ağustos ayında İstanbul’da 24 bin konut, yılın ilk sekiz ayında ise 151 bin konut satışı oldu. Bu dönemdeki konut satışlarının yüzde 73.8’i ikinci el, yüzde 26.2’si sıfır konut olarak görüldü.

Ağustos ayında Türkiye genelinde ise 141 bin konut satıldı. Bu dönemde İstanbul’daki satışların yıllık bazda yüzde 19.8 oranında düşüş gösterdiği görüldü.

İPOTEKLİ SATIŞLARDA DÜŞÜŞ

Geçen yılın Ağustos ayında İstanbul’da yapılan toplam konut satışlarının yüzde 50,7’si ipotekli olarak görülürken 2021 yılının aynı döneminde ipotekli konut satışının payı yüzde 23,2’ye geriledi. Bu dönemde ikinci el ipotekli konut satışı bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 61,1 azalırken sıfır ipotekli konut satışı yüzde 69,5 azaldı.

AVRUPA YAKASINDA DAHA FAZLA SATIŞ

Ağustos 2021 döneminde İstanbul’daki konut satışlarının yüzde 64’ü Avrupa Yakasında, yüzde 36’sı ise Anadolu Yakasında oldu. Avrupa Yakasında yapılan konut satışları bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 16,7, Anadolu Yakasında yüzde 25,2 düştü.

Yabancılara konut satışı ise İstanbul’da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 65.6 oranında arttı. Bu dönemde Türkiye genelinde yabancılara satış ise yüzde 50.7 oranında artış gösterdi.

İstanbul geneli konut satış verileri açıklandı