İstanbul Havalimanı metrosunda açılış tarihi duyuruldu! | intHaber.com
Güncel

İstanbul Havalimanı metrosunda açılış tarihi duyuruldu!

İstanbul Havalimanı metrosu
İstanbul Havalimanı metrosu

İstanbul’un metro ağı genişliyor. Avrupa yakası için büyük önem taşıyan Kağıthane-Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro hattında çalışmalar büyük oranda sona erdi.

İki etaptan oluşan projede ilk etap olan Kağıthane-İstanbul Havalimanı arası Nisan 2021’de hizmete açılıyor..

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı metrosuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Karaismailoğlu, “Kağıthane-İstanbul Havalimanı arası Nisan 2021’de, Gayrettepe İstanbul Havalimanı arası ise 2021 yılı son çeyreğinde hizmete açılacak” diye konuştu.

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metrosunun çalışmalarındaki yeniliklerden bahseden Bakan Karaismailoğlu, “Ülkemizde ilk defa on adet kazı makinesi bu metro projesinde kullanıldı. Projemiz Türkiye’nin en hızlı kazılan metro projesi olarak tarihe geçmiştir. Türkiye’nin en hızla metro araçları da burada kullanılacak. Türkiye’de metro araçlarının hız limiti 80 kilometre ancak bu hat saatte 120 kilometre hız yapacak şekilde projelendirildi” ifadelerini kullandı.

5 İLÇE BİRBİRİNE BAĞLANACAK

Kağıthane-Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metrosuyla Avrupa yakasında Şişli, Kağıthane, Eyüp ve Arnavutköy ilçeleri birbirine bağlanmış olacak. Hizmete açılan İstanbul Havalimanı’nı şehir merkezine bağlayacak olmasıyla büyük önem taşıyan hatta günde 650 bin kişinin yolculuk yapması bekleniyor.

Proje ile Gayretepe-İstanbul Havalimanı arası 35 dakikaya inecek. Ayrıca proje, Yenikapı-Hacıosman metro hattı ve metrobüs hattıyla entegre olacak.

İstanbul Havalimanı metrosu

Kağıthane-Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro istasyonları şu şekilde:

– Gayrettepe
– Kağıthane
– Hasdal
– Kemerburgaz
– Göktürk
– İhsaniye
– İstanbul Havalimanı