İstanbul ilçelerinde kiralar yüzde 50'leri bulan artışları gördü | intHaber.com
Emlakİnşaat

İstanbul ilçelerinde kiralar yüzde 50’leri bulan artışları gördü

İstanbul ilçelerinde kiralar yüzde 50'leri bulan artışları gördü

Koronavirüs pandemi döneminde konut satış fiyatlarının yanı sıra kiralarda da artışlar görülüyor.

Türkiye genelinde bu durum geçerli olurken İstanbul’un bazı ilçelerinde dikkat çeken artışlar görüldü.

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) tarafından yapılan araştırmada, İstanbul’un Şile, Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece gibi ilçelerinde konut metrekare kiralarında ciddi artışlar yaşandı.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, “İnsanlar kalabalıklardan uzaklaşmak istiyor. Bu nedenle merkezi ilçelerden daha sakin ve uzak ilçelere yöneldiler” diye konuştu.

ŞİLE İLK SIRADA YER ALDI

Nisan 2020 döneminden 2021 yılı Nisan dönemine kadar kiralık fiyatlarında yaşanan değişimlere değinen Akdoğan, “Kira artışında İstanbul içinde en çok artış Şile, Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Zeytinburnu’nda oldu. Son bir yıl içinde bu ilçelerdeki kira artışı ortalama yüzde 40 ile yüzde 50 seviyesinde oldu” ifadelerini kullandı.

Satılık konut fiyatlarında yaşanan artışta da Şile ilk sırada yer aldı. Bu ilçeyi sırasıyla Beylikdüzü, Avcılar, Sarıyer ve Adalar izledi.

Şile’de konut fiyatları yıllık bazda yüzde 50 oranında artarken Beylikdüzü’nde yüzde 46.7, Avcılar’da yüzde 43.8, Sarıyer’de yüzde 42.9, Adalar’da yüzde 42.1, Büyükçekmece’de yüzde 40.5, Çatalca’da yüzde 39.3 oranında arttı.

MÜSTAKİL YAŞAM İSTEĞİ FİYATLARI ETKİLEDİ

Ortak alandan ziyade müstakil yaşam isteğinin bu bölgelere olan talepleri artırdığına dikkat çeken Akdoğan, “Hatta apartmanlarda bile satışlarında zorlanılan teraslı, bahçeli evlere ilgili son bir yılda oldukça arttı” şeklinde konuştu.

İstanbul ilçelerinde kiralar yüzde 50'leri bulan artışları gördü