İstanbul kiralık konut piyasası oldukça hareketli günler geçiriyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

İstanbul kiralık konut piyasası oldukça hareketli günler geçiriyor

İstanbul kiralık konut piyasası oldukça hareketli günler geçiriyor

Megakent İstanbul’da kiralık konut piyasası son haftalarda oldukça hareketlendi. Üniversitelerin yüz yüze eğitime hazırlanması, yeni evli çiftlerin ev arayışı, kentsel dönüşüme giren vatandaşların kiralık konut arayışı gibi etkenlerle kiralık konuta talep oldukça arttı.

NTV’de yer alan habere göre, kentin kiralık konut piyasasını değerlendiren İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, 100 binden fazla kişinin ev aradığını ve insanların artık semt seçme gibi bir lükse sahip olmadığını dile getirdi.

FİYATLAR DA YÜKSELİŞ İÇERİSİNDE

Kiralık konut fiyatlarının normalde kademe kademe artması gerekirken hızlı bir şekilde yükseldiğine dikkat çeken İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, 1000-1500 lira bandında olan evlerin 2 bin 500 liraya, 2 bin 500-3 bin bandında olan evlerin ise 4 bin liralara çıktığını ifade etti.

Yüksek talep barındıran bölgelerden bahseden Aşa, “100 binden fazla kişi ev arıyor. Özellikle Kadıköy, Suadiye, Bostancı ve Kartal güzergahında talep çok yoğun. Bu bölgede kentsel dönüşümden dolayı 4 bine yakın bina yıkılıyor. Evlerinden çıkan insanlar kiralık ev aramaya başlıyor” diye konuştu.

“NEREDE BOŞ EV VARSA ORAYA YÖNELİYORLAR”

Oluşan talep sonrasında insanların artık semt seçme gibi bir lüksü kalmadığını ve nerede boş ev varsa oraya yöneldiklerini belirten Aşa, “Kiralık ev probleminin en yoğun yaşandığı bölgelerden olan Beşiktaş’ta ev bulamayan Avcılar’a kadar gidiyor. Ancak Avcılar’da da durum farklı değil. Kentsel dönüşüm nedeniyle bölgede üç binadan ikisi yıkılıyor, her yer şantiye gibi” ifadelerini kullandı.

DOLANDIRICILARA KARŞI UYARI!

Kiralık ev arayışında olanların en çok dolandırıcılara dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Nizamettin Aşa, “İnsanlar internet sitesinde gördükleri ilanların hepsini doğru zannediyorlar. Mal sahibi olduğunu iddia eden kişilere 6-7 aylık peşinat gönderiyorlar. Tavsiye vermek gerekirse, mal sahibini görmeden ödeme yapmasınlar. Mülk sahibinden tapu isteyin. Anadolu insanı İstanbul’da çocuğuna ev arıyor, ilandaki fotoğrafları gördüğünde direkt gönderiyor parayı. Bu durumun önüne geçilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

İstanbul kiralık konut piyasası oldukça hareketli günler geçiriyor