İstanbul konut piyasasına dair yeni veriler paylaşıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

İstanbul konut piyasasına dair yeni veriler paylaşıldı

İstanbul konut piyasasına dair yeni veriler paylaşıldı
İstanbul Büyükşehir Belediye şirketlerinden olan İstanbul İstatistik Ofisi tarafından İstanbul’un Ağustos 2021 dönemine ait konut piyasası raporu yayınlandı.

Rapora göre, Temmuz ayında İstanbul’da 19 bin konut satılırken yılın ilk 7 aylık döneminde toplam 127 bin konut satışı yapıldı.

Temmuz’da konut satışlarının yüzde 74’ü ikinci el satışlardan olurken yüzde 26’sı ilk el satışlardan oluştu. Bu dönemde İstanbul’da gerçekleşen satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 52, Türkiye genelinde ise yüzde 53 düşüş gösterdi.

FİYATLARDA ARTIŞ

Söz konusu rapora göre, İstanbul’da Haziran 2021 dönemi itibarıyla konut fiyatları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 oranında artış gösterdi. Bu dönemde Türkiye genelinde yüzde 33’lük fiyat artışı oldu. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında tarihi konut kredisi kampanyası sunulmuş, bu kampanyanın başlamasıyla konut fiyatlarında da artışlar yaşanmıştı.

SATIŞLAR DAHA ÇOK AVRUPA YAKASI’NDA

Temmuz 2021 döneminde konut satışlarının yüzde 64’ü Avrupa Yakası’nda, yüzde 36’sı ise Anadolu Yakası’nda yapıldı. Avrupa Yakası’nda yapılan konut satışları bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 47.2, Anadolu Yakası’nda yüzde 58.9 düşüş gösterdi.

Bu dönemde İstanbul ilçelerine göre satışlar değerlendirildiğinde bir önceki senenin aynı dönemine göre tüm ilçelerde satışların düşüş gösterdiği görüldü. En yüksek gerileme yüzde 67.2 ile Sancaktepe ilçesinde belirlendi.

İstanbul konut piyasasına dair yeni veriler paylaşıldı
Denizli Oto Ekspertiz