İstanbul ve Antalya yabancılara konut satışında öne çıkan şehirler oldu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

İstanbul ve Antalya yabancılara konut satışında öne çıkan şehirler oldu

İstanbul ve Antalya yabancılara konut satışında öne çıkan şehirler oldu

2020 yılı başında yüksek seviyelerde başlayan yabancılara konut satışı, tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle durağan bir döneme girdi.

Yaz döneminde ülkeler arası uçuşların başlamasıyla yabancılara konut satışı yeniden artış ivmesi yakaladı.

AA’nın aktardığı habere göre, 2020 yılının Ocak-Ekim arası döneminde Türkiye genelinde 31 bin 423 adet konut yabancılara satıldı. Bu dönemdeki satışlardan yüzde 65.2’sinin İstanbul ve Antalya şehirlerinde gerçekleşmesi dikkat çekti.

Söz konusu dönemde İstanbul’da 14 bin 424 adet konut yabancılara satılırken Antalya’da 6 bin 053 adet konut satıldı. İstanbul’da en yüksek satış Eylül ayında 2 bin 458 adetle görüldü. Antalya’da ise yine Eylül ayında bin 018 adetle görüldü.

“İSTANBUL’U DAHA DA ÖN PLANA ÇIKARTACAĞIZ”

Yabancılara konut satış rakamları hakkında değerlendirmelerde bulunan Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, yabancıya satışta tek başına önde olan İstanbul’u New York ve Londra gibi dünyanın önde gelen büyük şehirleriyle kıyaslamak gerektiğini ifade etti.

Yabancı yatırımcılar açısından İstanbul’un zaman zaman Türkiye’nin de önünde bir marka olarak görüldüğünü belirten Akbal, “Bu sebeple İstanbul’un liderliği almasına değil, daha büyük bir potansiyele ulaşamadığı için şaşırmalıyız. GİGDER olarak yapacağımız çalışmalarla hak ettiği yatırımlara ulaşması için İstanbul’u daha da ön plana çıkartacağız. Antalya ise dünya çağında bir turizm cenneti… Antalya’nın kendi içerisinde kendi markası olduğunu, hatta ilçelerinin birçok ülkeden daha çok marka olduğunu biliyoruz. Antalya’yı dünyadaki diğer turizm cennetleri ile kıyaslamak gerekir” şeklinde konuştu.

“ANTALYA’DAKİ SATIŞLAR ARTACAK”

Salgın döneminin geçmesiyle Antalya’daki konut satışlarının artacağı düşüncesini paylaşan Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, “Bu yıl Antalya’da yabancılara 8 bin civarında konut satılacağını düşünüyorum. Ancak gelecek yıllarda bu rakam hızlıca artacak ve katlanacaktır. Çünkü Antalya, sahip olduğu özellikler ve imkanlar sayesinde yabancılara dünyanın birçok önemli turizm merkezinde bulunmayan benzersiz yaşam sunuyor. Uluslararası açıdan diğer destinasyonlara oranla fiyat avantajının da bulunduğu Antalya, önümüzdeki yıllarda çok daha fazla yatırımcı çekecektir” ifadelerini kullandı.