İstanbul'a kazandırılacak yeni tramvay hattında açılış için gün sayılıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

İstanbul’a kazandırılacak yeni tramvay hattında açılış için gün sayılıyor

İstanbul'a kazandırılacak yeni tramvay hattında açılış için gün sayılıyor

İstanbul Avrupa yakası için önemli ulaşım projeleri arasında gösterilen Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı’ndaki çalışmalarda sona yaklaşıldı. Hattın 1 Ocak 2021’de hizmete açılması planlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı‘nın test sürüşüne katıldı ve hattın kısa zaman sonra hizmete açılacağını müjdeledi.

Eminönü Alibeyköy Tramvay Hattı’nın tarihi bir hat olduğunu belirten İmamoğlu, “Şunun için tarihi: Çünkü Haliç’i kucaklıyor. Ciddi bir çalışma yapıldı. Özellikle 1.3 kilometreyi söküp yapmak zorunda kaldığımız bir bölümü vardı. Balat-Ayvansaray bölümünde ciddi bir kazıklama çalışması yaptık. Şu anda şükürler olsun sağlıklı bir biçimde sonuna geldik” diye konuştu.

Hattın ilk etapta Unkapanı Köprüsü’nden itibaren hizmet edeceğini belirten İmamoğlu, “Daha sonra biz bunu Sirkeci’ye doğru bağlayacağız. Orda Sirkeci’den başlayan Alibeyköy’e kadar devam eden sıkı da bir peyzaj düzenlemesi var. Burada konu sadece bir tramvay değil, sadece insan taşımak değil. Aynı zamanda Haliç kıyısının uzun zamandır beklediği peyzaj çalışmasını da yapmak söz konusu. 2021 için hedef koyduk tümünü bitirme konusunda” ifadelerini kullandı.

14 DURAKTAN OLUŞUYOR

10 kilometre uzunluğunda olan Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı’nda 14 istasyon oluşturuldu. İşte proje istasyonları:

1- Eminönü
2- Küçükpazar
3- Cibali
4- Fener
5- Balat
6- Ayvansaray
7- Feshane
8- Eyüp-Teleferik
9- Eyüp Devlet Hastanesi
10- Silahtarağa İstasyonu
11- Sakarya Mahallesi
12- Alibeyköy Merkez
13- Alibeyköy Metro
14-Alibeyköy Cep Otogarı

BİRÇOK HATLA ENTEGRE OLACAK

Proje aynı zamanda Eminönü istasyonunda T1 Bağcılar-Kabataş tramvay hattıyla, Küçükpazar istasyonunda M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattıyla, Eyüp Teleferik istasyonunda TF2 Eyüp-Piyer Loti teleferik hattıyla, Alibeyköy istasyonunda M7 Kabataş-Mahmutbey-Esenyurt metro hattıyla entegre olacak.