İstanbul'da büyük dönüşüm hareketi Okmeydanı'nda başlıyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

İstanbul’da büyük dönüşüm hareketi Okmeydanı’nda başlıyor.

TOKİ ve müteahhitler aracılığıyla sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları
TOKİ ve müteahhitler aracılığıyla sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde belediyeler, TOKİ ve müteahhitler aracılığıyla sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları, en fazla riskli yapının bulunduğu şehir olan İstanbul’da büyük önem taşıyor.

İstanbul’un birçok ilçesinde dönüşüm heyecanı yaşanırken Beyoğlu’na bağlı Okmeydanı bölgesinde de büyük dönüşüm başlıyor.

Okmeydanı’ndaki çalışmaları Bakanlık yürütecek. Yaklaşık 1.5 milyon metrekarelik devasa alan üzerinde sürdürülecek çalışmalar etap etap uygulanacak. Bu çalışmalarda toplam 8 bin 300 binanın ve 25 bine yakın bağımsız bölümün dönüşüme alınması hedefleniyor.

ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR

Okmeydanı’ndaki büyük kentsel dönüşüm çalışmasında ilk kazmanın bu yılın sonunda Fetihtepe Mahallesi’nde vurulması hedefleniyor. ‘Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Toplantısı’na katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, mahalle sakinleriyle görüşerek proje hakkında bilgiler aktardı.

“KİMSE OKMEYDANI’NDAN ÇIKMAYACAK”

Okmeydanı’nda uygulanacak kentsel dönüşüm projesi hakkında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Bütün Türkiye’de kentsel dönüşümü yapan kurum Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır. Okmeydanı’nda kentsel dönüşümü de Bakanlığımız yapacak. Kimseyi Okmeydanı’ndan çıkartmadan bir kentsel sönüşüm yapılacak. Okmeydanı konut yoğunluğundan dolayı en zor yer. Okmeydanı’nın kaybedecek zamanı yok. Bizim hep birlikte elimizi taşın altına koyma konusunda irademizi netleştirmemiz lazım. Kimseyi kırmadan, hakkına hukukuna dokunmadan, gönül rızasına dayalı bir dönüşüm olacak” şeklinde konuştu.

Deprem esaslı bir dönüşüm çalışmasının olacağından bahseden Başkan Yıldız, “Kimseyi mağdur etmeden deprem esaslı bir dönüşüm olacak. Kasım ayında başlamayı düşündüğümüz dönüşümü yapacak olan da devletimizin bizzat kendisidir. Biz de buradayız, sizler de buradasınız. El birliğiyle çocuklarımıza daha sağlam, daha sağlıklı ve daha yaşanılabilir bir Okmeydanı’nı bırakmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Denizli Oto Ekspertiz