İstanbul'da büyük dönüşümün maliyeti 485 milyar TL | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

İstanbul’da büyük dönüşümün maliyeti 485 milyar TL

İstanbul'da büyük dönüşümün maliyeti 485 milyar TL
İstanbul'da büyük dönüşümün maliyeti 485 milyar TL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından birçok ilçede yapı tarama çalışmaları yapılıyor. Deprem tehlikesine karşı daha çok risk taşıdığı uzmanlarca belirtilen alanlarda başlatılan çalışmaya vatandaşlar da başvuruda bulunarak dahil olabiliyor.

Milliyet’te yer alan habere göre, İBB Deprem Risk Yönetimi Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, yaklaşık 20 gün içerisinde bin 792 yapı için risk analiz başvurusunun alındığı bilgisini paylaştı.

Çalışmalar kapsamında ilk etapta Avcılar ve Silivri’de 500 binada taramanın yapıldığı, bu binalardan yüzde 20’sinin yıkılma riski taşıdığının belirlendiğini hatırlatan Kahraman, “Şu an da bir sistem kurgulandı. Bizim önceliğimiz risk sıralamasına göre ilerlemekti. Fakat binalarından korkan ve bir an önce müdahale edilmesini isteyen vatandaşların talepleri artınca yakında bu talepleri gerçekleştirmeye başlayacağız. Talepte bulunan vatandaşlarımıza tek tek giderek taramaları gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

BEKLENENDEN FAZLA RİSKLİ YAPI BELİRLENDİ

Daha önceki çalışmalarda belirtilen hasar tahminlerindeki rakamlara göre daha fazla riskli yapı belirlendiğinden bahseden Tayfun Kahraman, “Afet odaklı kentsel dönüşüm çalışmalarında neden öncelik vermemiz gerektiğini bir kez daha gördük. Çünkü hem Silivri’de hem de Avcılar’da bizden önce yapılmış olan hasar tahmin çalışmalarına göre şu an da 4 katı fazla yapı tespit ettik. Bizim elimizdeki verilere göre bir depremde ağır hasar alması beklenen 48 bin bina var diyoruz ama tablo araziye indiğimizde 200 binlere çıkabilir” ifadelerini kullandı.

MALİYET TABLOSU AĞIR

İstanbul’da tüm riskli ve deprem sonrasında hasar alması beklenen yapıların inşaat maliyetinin 485 milyar TL olduğunu belirten İBB Deprem Risk Yönetimi Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, “Ortalama bir binanın 6 kat ve bin metrekare öngörüsü ile yapmış olduğumuz bir hesaplamadır. Ama karşımızdaki tabloyu da çok net veriyor. Bu tablo gösteriyor ki tek başına ne yerel bir yönetim ne de bakanlık bu mesele ile baş edemez” şeklinde konuştu.

İstanbul'da büyük dönüşümün maliyeti 485 milyar TL