İstanbul'da deprem tehlikesine karşı iş birliği çağrısı yapıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

İstanbul’da deprem tehlikesine karşı iş birliği çağrısı yapıldı

İstanbul'da deprem tehlikesine karşı iş birliği çağrısı yapıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve megakentte kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verecek yeni proje olan ‘İstanbul Yenileniyor Platformu’nun tanıtım toplantısı düzenlendi.

Toplantıda deprem tehlikesi ve kentsel dönüşüm çalışmaları üzerine açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Deprem Kurulu’ kurulması talebini yineledi.

İBB‘nin aktardığı habere göre, İstanbul merkezli bir Deprem Kurulu kurulması taleplerinin geçerliliğini koruduğunu belirten İmamoğlu, “Herkesin bir bayrak çekip, ‘Ben şunu yaptım. Ondan daha çok yaptım ya da ben bunu yaptım’ demesine gerek yok. Allah aşkına, burada insanlarımızın canından bahsediyoruz. Akşamdan sabaha yıkılma tehdidi ile binlerce binanın varlığından bahsediyoruz” diye konuştu.

“HIZLI HAREKET ETMELİYİZ”

İstanbul’da yakın dönemde Sarıyer ve Zeytinburnu’nda meydana gelen bina çökmeleri hakkında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yıkımlarda can kaybı olmamasının şan eseri olduğunu belirterek Kartal’daki çökmede ise çok sayıda can kaybı olduğunu hatırlattı.

Hızlı hareket edilmesi noktasına dikkat çeken İmamoğlu, “Üzerimize düşeni yapma konusunda gayret içerisindeyiz. Bütün kurumlarımızın iş birliği ile böylesi büyük bir çatı altında bir Deprem Kurulu’nun oluşması, içinde bilimin, finansmanın, tekniğin, yerel yönetimlerin, devletimizin bütün kurumlarının içinde olduğu; her gün sabah kalktığında işinin bu olduğu; başka hiçbir işinin olmadığı bir mekanizmayı İstanbul’da kurup, bu İstanbul’un derdini bir arada çözmenin yeminini edip, altına imza atmamız… Başka türlü olmaz” ifadelerini kullandı.

Şehirlerdeki imar artışının kentsel dönüşüme yardımcı olmayacağını belirten İmamoğlu, “Bunu, bir belediye başkanı kolay kolay söyleyemez. Hiçbir kişi, imar artışı ile bir kentsel dönüşüm modelinin tarafı olamaz” şeklinde konuştu.

İstanbul'da deprem tehlikesine karşı iş birliği çağrısı yapıldı.
Denizli Oto Ekspertiz