İstanbul'da en hızlı kazandıran ilçeler belli oldu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

İstanbul’da en hızlı kazandıran ilçeler belli oldu

İstanbul'da en hızlı kazandıran ilçeler belli oldu

Konut yatırımının kira geliri ile kaç yıl içerisinde karşılanacağını gösteren amortisman süresi, bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Türkiye genelinde en düşük amortisman süresi 16 yıl seviyesinden başlıyor.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, megakent İstanbul’da ise amortisman süresi 13 yıldan başlayarak 30 yıla kadar yükseliyor. Türkiye genelinde en çok konut satışı yapılan şehirde son yıllarda artan oturum amaçlı konut satın alımları, bu şekilde farkın oluşmasına neden oldu.

İSTANBUL İLÇELERİNİN DURUMU

Konut fiyatlarında 2020 yaz döneminden bu yana yaşanan ciddi artışlar da amortisman süresinin artmasına sebep oluyor. İstanbul ilçeleri arasında en düşük amortisman süresine sahip 3 ilçe Esenyurt, Küçükçekmece ve Beyoğlu oldu. Bu ilçelerin amortisman süresi 13-14 yıl arasında değişiyor.

İstanbul’da amortisman süresi Beykoz ilçesinde 30 yıla kadar çıkarken Kadıköy’de 29 yıl, Bakırköy ve Adalar ilçelerinde 27 yıl, Beşiktaş’ta 25 yıl olarak görüldü.

20 yılın altında amortisman süresine sahip diğer ilçeler ise 16 yıl ile Avcılar, 17 yıl ile Gaziosmanpaşa, Fatih, Güngören ve Eyüpsultan; 18 yıl ile Şişli, Zeytinburnu ve Bahçelievler olarak belirlendi.

EN DÜŞÜK EDİRNE’DE

Başkent Ankara’da amortisman süreleri İstanbul’a kıyasla daha düşük seviyelerde görülüyor. Ankara’da amortisman süresi 25 yıla kadar çıkıyor. Şehirde ortalama konut fiyatları 185 bin TL seviyesinden başlıyor.

Türkiye genelinde en düşük amortisman süresine sahip şehir ise Edirne olarak belirtildi. Edirne’de amortisman süresi 16 yıl olarak görüldü. Edirne’yi 18 yıl ile Muğla, 19 yıl ile Mersin, Hatay, Aydın; 20 yıl ile Tekirdağ izledi.

İstanbul'da en hızlı kazandıran ilçeler belli oldu
Denizli Oto Ekspertiz