İstanbul'da eski deprem yönetmeliğine uygun 790 bin bina var | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakİnşaatSektörel

İstanbul’da eski deprem yönetmeliğine uygun 790 bin bina var

İstanbul'da eski deprem yönetmeliğine uygun 790 bin bina var
İstanbul'da eski deprem yönetmeliğine uygun 790 bin bina var

Deprem riski taşıyan İstanbul’da hazırlık çalışmaları devam ediyor. Megakentte kentsel dönüşüm hızlanırken bir yandan da riskli yapı belirleme çalışmaları sürüyor. Depreme karşı riskli olabileceği düşünülen eski deprem yönetmeliğine göre yapılan bina sayısı ise endişe veriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, deprem tehlikesine karşı yürütülen çalışmalar hakkında konuştu. Ellerinde bir sihirli değnek olmadığını belirten İmamoğlu, “Yirmi yıl geçtiği halde İstanbul’da deprem konusunda hâlâ mutsuzsak sorumluluk herkesin” diye konuştu. Başkan İmamoğlu, yürütülen çalışmaların yalnızca hükûmet, bakanlık ya da belediyelerle yapılamayacağını belirterek ‘hep birlikte çalışılmalı’ mesajını verdi.

485 MİLYAR TL GEREKLİ

İstanbul’un tam dönüşümü için 485 milyar TL gerekli olduğunu ifade eden İBB Başkanı İmamoğlu, “Bu şehirde bir deprem olsa finans, sigorta sektörü büyük darbe alır. İstanbul’da Büyükşehir belediyesi var. Bağcılar‘da riskli alan ediliyor bizim haberimiz yok” şeklinde konuştu.

Deprem sürecinin afet öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılması gerektiğini dile getiren İmamoğlu, “İBB’nin bütçesi 30 milyar. İstanbul’un dönüşümü için bütçemiz yetmez. Bunun altından bakanlık da kalkamaz” diye konuştu.

ÇALIŞMALAR 2023’E KADAR BİTİRİLECEK

İBB Deprem Risk Yönetimi Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman ise İBB’nin depreme hazırlık için yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

İstanbul’da eski deprem yönetmeliğine göre yapılan 790 bin bina olduğunu belirten Kahraman, İBB ekiplerinin günde 600 binayı denetlediğini ve hedeflerinin 2023’e kadar İstanbul’da bu 790 bin binanın tüm tespitlerini tamamlamak olduğunu ifade etti.