İstanbul'da geçtiğimiz ay 26 bin konut satıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

İstanbul’da geçtiğimiz ay 26 bin konut satıldı

İstanbul'da geçtiğimiz ay 26 bin konut satıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye şirketlerinden olan İstanbul İstatistik Ofisi tarafından Ekim 2021 dönemine ait konut satış verileri paylaşıldı. Bu dönemde İstanbul’daki yeni konut fiyatları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39.1 oranında artış gösterdi.

Açıklanan rapora göre, Ekim ayında İstanbul’da 26 bin konut satılırken yılın on aylık döneminde 205 bin konut satıldı. Ekim ayında konut satışlarının yüzde 74,4’ü ikinci el satışlarda gerçekleşirken yüzde 25,6’sı sıfır satışlarda oldu.

Ekim ayında İstanbul’da gerçekleşen konut satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16.9 oranında artış gösterdi. Türkiye genelindeki satışlarda yüzde 14.9 oranında artış yakalandı.

İPOTEKLİ SATIŞLARDA ARTIŞ

Ekim 2021 döneminde İstanbul’daki ipotekli konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.2 oranında artış gösterdi. Bu dönemde konutların yüzde 24,4’ü ipotekli olarak satıldı.

SATIŞLARIN BÜYÜK BÖLÜMÜ AVRUPA YAKASI’NDA

Ekim 2021 döneminde İstanbul’daki konut satışlarının yüzde 63.9’u Avrupa Yakası’nda, yüzde 36.1’i Anadolu Yakası’nda gerçekleşti. Avrupa Yakası’nda gerçekleşen konut satışları bir önceki senenin aynı dönemine oranla yüzde 14,4, Anadolu Yakası’nda yüzde 22,5 oranında artış gösterdi.

Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre sadece 5 ilçede konut satışları düşerken en yüksek artış yüzde 62,7 ile Beşiktaş ilçesinde görüldü.

Bu dönemde İstanbul’da yabancılara yapılan konut satışları, Türkiye genelindeki satışların toplam konut satışlarının yüzde 41,8’ini oluşturdu.

İstanbul'da geçtiğimiz ay 26 bin konut satıldı
Denizli Oto Ekspertiz