İstanbul'da kentsel dönüşüm hız kazanırken kiraların ciddi seviyede artığı görüldü | intHaber.com
Emlak

İstanbul’da kentsel dönüşüm hız kazanırken kiraların ciddi seviyede artığı görüldü

İstanbul'da kentsel dönüşüm hız kazanırken kiraların ciddi seviyede artığı görüldü

Son bir buçuk yıl içerisinde Türkiye genelinde satılık konut fiyatlarında büyük artışlar meydana gelirken 2021 yılının ikinci çeyreğinden bu yana konut kiralarında da ciddi artışlar gözlemlendi. Kiralardaki artışlara neden olarak bazı durumlar gösteriliyor. Artan kentsel dönüşüm çalışmaları da bu nedenler arasında yer alıyor.

İstanbul’daki kiralık konut piyasasını değerlendiren İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, bazı bölgelerde kiraların yüzde 50-60’lara varan düzeyde arttığını dile getirdi.

DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARININ OLDUĞU BÖLGELERDE KİRALIK KONUT SIKINTISI YAŞANIYOR

İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarının konut kiraları üzerine etkisini değerlendiren Aşa, “Kiralardaki bu artış ilk Kadıköy’de; Suadiye, Bostancı, Göztepe gibi semtlerde ev sıkıntısıyla başladı. Bunun da en büyük sebebini başta kentsel dönüşüm olarak düşündük. Bu bölgelerde şu anda 3 bine yakın bina dönüşüm için yıkılıyor. Bu da kabataslak bir hesap ile yaklaşık 50 bin tane konut demek. Yoğun talebin olduğu bölgede fazla ev de yoksa ne olacak? Fiyatlar otomatikman yükselecek. Avcılar başa olmak üzere o bölgede Küçükçekmece, Bağcılar gibi ilçelerde şu anda kentsel dönüşüm uygulanıyor. Özellikle Avcılar’a baktığınız zaman 3-5 binadan bir tanesi şu anda yıkılıyor” ifadelerini kullandı.

Konut kiralarındaki artışlara neden olarak gösterilen diğer etkenler arasında üniversitelerin yeniden açılışa hazırlanması, pandeminin devam etmesi ve yabancıların konuta olan ilgisi gösteriliyor.

İstanbul'da kentsel dönüşüm hız kazanırken kiraların ciddi seviyede artığı görüldü