İstanbul'da kentsel dönüşüm için yeni dönem başladı | intHaber.com
İnşaatKentsel Dönüşüm

İstanbul’da kentsel dönüşüm için yeni dönem başladı

İstanbul'da kentsel dönüşüm için yeni dönem başladı
Olası büyük depreme karşı hazırlıkların sürdüğü İstanbul’da kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları hız kazandı. İstanbul ilçelerinde riskli yapıları güvenli yapılara dönüştürmek adına yoğun çalışma yürütülüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketleri KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ ortaklığıyla hayata geçirilen ‘İstanbul Yenileniyor’ uygulamasına başvurular devam ediyor.

Kentsel dönüşüme girmek isteyen İstanbullular için oluşturulan ve KİPTAŞ güvencesiyle güvenli dönüşüm sunulan söz konusu uygulamaya başvurular 5 Temmuz’da başlamıştı.

UYGUN KOŞULLARLA RİSKLİ YAPILAR YENİLENECEK

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, sosyal medya hesabı üzerinden İstanbul Yenileniyor uygulamasına dair açıklamalarda bulundu. Sadece 1 aylık süreçte söz konusu uygulamadan aldıkları başvurunun kendileri açısından sayıdan çok daha fazlası olduğunu belirten Kurt, “Riskli yapıdaki vatandaşlarımızın endişesini hissediyor, çözüm aradığını biliyoruz. Bu sistemle şartları birlikte belirleyecek uzlaşırsak en uygun koşullarla yapıları yenileyeceğiz” diye konuştu.

Yapılan bilgilendirmeye göre, İstanbul Yenileniyor uygulamasına 1 ayda 37 ilçe, 401 mahalle, 1.172 parselde, 40 bin birimden toplamda bin 500 başvuru alındı. Uygulama ile binada 2/3 çoğunluğun sağlanmasıyla kentsel dönüşüm uygulanabiliyor.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

İstanbul Yenileniyor uygulamasının detaylarından bahseden KİPTAŞ Genel Müdürlü Ali Kurt, “Öncelikle riskli yapıda yaşadıklarını düşünen vatandaşlarımız çok basit bir işlem adımından sonra internet üzerinden sistemimize kayıt olacaklar ve hangi yapının yenilenmesini istiyorlarsa başvuru yapacaklar. Bu başvurudan sonra biz vatandaşımızın yapısının fotoğrafını çekeceğiz. Plan bilgisi mülkiyet bilgisi ve o bölgede yakın zamanda bitmiş sıfır konutların satış fiyatlarını tespit edeceğiz. Buradaki amacımız vatandaşımız mevcut mülkünün fotoğrafını görsün, planlı mı plansız mı planına göre yapılaşma şartı var mı yok mu ayrıca da bitmiş konutların fiyatını vermekteki amacımız da orda dairelerini yenilemeleri halinde hangi değerde bir mülklerinin olacağını bilmelerini istiyoruz. Burada bilinci oturtmaya çalışıyoruz. Bu bilgilendirmeyi 1 hafta 10 gün sürede vatandaşımıza göndereceğiz. Bu bilgilendirmenin ekinde de sistemin nasıl işlediğini belirten yol haritası ve bazı belgeler ve bilgiler istiyoruz. Biraz da vatandaşımızı burada bilinçlendiriyoruz. Mesela diyoruz ki tapu tahkikat belgeni al, nereden ne şekilde alınabilir gibi temel bilgileri istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Yenileniyor Nedir?

İstanbul Yenileniyor, İstanbul’da risk altındaki konut stokunun güvenli, depreme dayanıklı, çevreyle dost yapılara dönüşütürülmesini amaçlayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri olan KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ’ın paydaşı olduğu online bilgilendirme ve destek platformudur. Bu platform, olası İstanbul Depremine karşı dayanıksız olduğunu düşündüğünüz yapınızın yenilenmesi sürecinde yardımcı ve yol gösterici olmayı hedeflemektedir.

İlk etapta başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi için kriterlerimiz başvurulan parselin;

  • Özel mülkiyette yer alması,
  • Üzerinde birden fazla yapı olması,
  • Bu yapıların 1999 yılı öncesinde yapılmış olmasıdır.

Yapınız ve üzerinde bulunduğu parsel bu kriterleri sağlıyorsa kaydolmanız, başvuru sekmesinde ilgili alanları doldurmanız gerekmektedir. Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi ve sürecin ilerlemesi için bu üç kriter sağlanmalıdır.

İstanbul Yenileniyor ile olası riskli yapınızın yenilenme süreci sırasıyla Başvuru, Teklif ve Uzlaşma olarak 3 aşamada gerçekleşmektedir.
Başvurunuz sonrası 7 iş günü içerisinde hazırlanacak “Bilgilendirme Formu”nu istanbulyenileniyor.com kullanıcı hesabınız üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Başvurunuzun değerlendirilme sürecini sisteme kaydettiğiniz iletişim bililgileriniz (e posta ve SMS) yoluyla takip edebilirsiniz.
“Teklif ve “Uzlaşma” aşamalarına geçebilmek için “İstanbul Yenileniyor Süreci” başlığı altında belirtilen yol haritasını izlemeniz gerekmektedir.
Sistemle ilgili bilgi ve destek almak isterseniz 444 06 04 no’lu Çağrı Merkezimizi (hafta içi 09:00-16:30 saatleri arasında) arayabilirsiniz. Sorularınız için Sıkça Sorulan Sorular sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul'da kentsel dönüşüm için yeni dönem başladı