İstanbul'da kiralar en çok Bayrampaşa'da arttı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

İstanbul’da kiralar en çok Bayrampaşa’da arttı

İstanbul'da kiralar en çok Bayrampaşa'da arttı

Türkiye genelinde 2020 yılında konut fiyatlarının yanı sıra konut kiralarında da artışlar yaşandı. Emlak piyasasının en hareketli olduğu şehir olan İstanbul’da da fiyat artışları belirlendi.

Endeksa tarafından oluşturulan rapora göre, İstanbul’da konut kiraları son 1 yılda yüzde 10,81 oranında artış gösterdi.

Rapora göre, İstanbul’da ortalama konut metrekare kira bedeli 17 TL, ortalama kira bin 667 TL ve konut yatırımının kira geliri ile kaç yıl içerisinde karşılanacağını gösteren amortisman süresi ise 23 yıl olarak belirlendi.

EN YÜKSEK KİRALAR AVRUPA YAKASINDA

İstanbul’da kira bedellerinin en yüksek olduğu ilçeler Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy ve Beyoğlu olarak sıralandı.

Endeksa tarafından oluşturulan raporda, İstanbul ilçeleri arasında son 1 yıllık değer artışının en yüksek olduğu ilçelerin sırasıyla Bayrampaşa, Beylikdüzü, Şile, Başakşehir ve Esenyurt olduğu belirlendi.

Bayrampaşa’da konut kiraları son 1 yılda yüzde 24.29 oranında artarken Beylikdüzü’nde yüzde 21.05, Şile’de yüzde 20.71, Başakşehir ve Esenyurt’ta ise yüzde 18,61 oranında artış kaydedildi.

İstanbul ilçeleri arasında metrekare kira bedellerinin en yüksek olduğu ilçelerin başında Sarıyer geliyor. Sarıyer’de ortalama metrekare kira bedeli 30 TL olarak belirlendi. Bu ilçeyi 28 TL ortalama metrekare kira bedeliyle Beşiktaş, 26 TL ortalama metrekare kira bedeliyle Bakırköy, 23 TL ortalama metrekare kira bedeliyle Kadıköy ve Şişli takip etti.

İstanbul'da kiralar en çok Bayrampaşa'da arttı
Denizli Oto Ekspertiz