İstanbul'da konut fiyatları yüzde 30.5 arttı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

İstanbul’da konut fiyatları yüzde 30.5 arttı

İstanbul'da konut fiyatları yüzde 30.5 arttı

Türkiye genelinde yaz döneminden itibaren konut fiyatlarında artışlar yaşandı. Haziran ayı başında kamu bankaları tarafından başlatılan tarihin en düşük maliyetli konut kredisi kampanyasıyla satışlarda canlılık görülürken fiyat artışları da yaşandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan İstanbul Ekonomi Bülteni – Konut Piyasası raporuna göre, İstanbul’da 2020 yılında konut satışları, bir önceki yıla göre yüzde 11,5 arttı ve 265 bin seviyesine geldi. 2020 yılında Türkiye genelinde ise 1 milyon 499 bin 316 adet konut satıldı.

İstanbul’da 2020 yılı içerisinde en yüksek konut satılan ay 39 bin konut satışı ile Temmuz ayı olurken en düşük konut satışının gerçekleştiği ay 6 bin konut satışıyla Nisan ayı olarak belirtildi.

TÜRKİYE ORTALAMASINA YAKIN ARTIŞ

Söz konusu raporda, İstanbul’un konut fiyat artışlarına da yer verildi. Buna göre, İstanbul’da konut fiyatları Kasım ayı sonunda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30.5 oranında artış gösterdi. Bu dönemde İstanbul’da ortalama konut metrekare fiyatları 6 bin 388 TL olarak belirtildi.

Kasım ayı sonunda Türkiye genelindeki konut fiyat artışı ise yüzde 32.1 oranında görüldü. Bu dönemde ortalama konut metrekare fiyatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32,1 yükselerek 3 bin 813 TL oldu.

Konut satışlarını doğrudan etkileyen konut kredisi faizlerinin düşük seviyelerde görüldüğü aylarda ipotekli satışlar da arttı. İstanbul’da ipotekli konut satışları, 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 86.6 oranında artış gösterdi.

İstanbul'da konut fiyatları yüzde 30.5 arttı
Denizli Oto Ekspertiz