İstanbul'da olası büyük depreme karşı hazırlık çalışmaları sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

İstanbul’da olası büyük depreme karşı hazırlık çalışmaları sürüyor

İstanbul'da olası büyük depreme karşı hazırlık çalışmaları sürüyor.

İstanbul’da beklenen olası büyük depreme karşı tüm ilçelerde hazırlık çalışmaları sürüyor.

Hayata geçirilen kentsel dönüşüm projeleriyle riskli yapılar güvenli yapılara dönüştürülüyor. Diğer yandan riskli yapıları belirleme adına da çalışmalar sürdürülüyor.

Sözcü’de yer alan habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2020 faaliyet raporunda, riskli yapılara yönelik yürütülen çalışmalara yer verildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin 2020 yılı faaliyet raporuyla ilgili İBB Meclisi’nde bir sunum gerçekleştirdi. 2020 yılını değerlendiren İmamoğlu, “Onlarca yıldır çözüm üretilmemiş İstanbul’un devasa sorunlarının üzerine, pandeminin neden olduğu yeni büyük ekonomik ve sosyal tahribatlar eklendi. Üstelik bir de, bu süreçte İBB’ye yönelik Türkiye tarihinde örneği görülmemiş trajikomik hukuksuzluklar, uygulamalar, dışlamalar ve engellemelerle karşı karşıya kaldık” diye konuştu.

TOPLAM 48 BİN BİNAYA ZİYARET

Sunumda sosyal konut ve kentsel dönüşüm çalışmalarına değinen İBB Başkanı İmamoğlu, “2 bine yakın sosyal konutu tamamlayıp anahtarlarını hak sahiplerine teslim ettik, bir o kadarını da bu yıl içinde tamamlayacağız” şeklinde konuştu.

Depreme hazırlık kapsamında yürütülen çalışmalardan bahseden İmamoğlu, “Deprem hazırlıkları kapsamında Mayıs 2021 itibarıyla Avcılar, Silivri, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Esenyurt, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Fatih, Güngören, Zeytinburnu ve Esenler ilçelerinde toplam 48 bin 577 binayı ziyaret edip, 15 bin 644 binada teknik incelemeler yaptık” ifadelerini kullandı.

2020 yılında 8 ilçede 260 kilometrekarelik alanda mikro bölgeleme çalışmalarına başladıklarını belirten İmamoğlu, Beşiktaş, Eyüpsultan, Sultangazi, Pendik ve Bayrampaşa ilçelerinde yaklaşık 659 hektar alanda kentsel dönüşüm amaçlı imar planı çalışmaları yaptıklarını aktardı.

İstanbul'da olası büyük depreme karşı hazırlık çalışmaları sürüyor.
Denizli Oto Ekspertiz