İstanbul'da riskli binalara yönelik çalışmalar devam ediyor | intHaber.com
İnşaatKentsel Dönüşüm

İstanbul’da riskli binalara yönelik çalışmalar devam ediyor

Binalardaki ölçüm çalışmaları

Geçtiğimiz gün Zeytinburnu’nda çöken bir bina sonrasında İstanbul’da olası büyük depreme karşı riskli binaların durumu yeniden tartışılır hale geldi.

Milliyet’te yer alan habere göre, Zeytinburnu’nda çöken binada İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığına bağlı Deprem Risk Analizi ekipleri binanın çökme nedenini araştırmak için çalışma başlattı.

Çöken binada yapılan çalışmalarda ilk olarak paşometre ile betonun içindeki demirler araştırıldı. Sonrasında ortaya çıkan demirlerin özellikleri inceleniyor ve bu kayıtlar İBB’deki birime göndererek binanın depreme karşı risk durumu analiz ediliyor. Bu çalışmaların 1 hafta boyunca devam edeceği belirtildi.

HASSAS ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR

Binalardaki ölçüm çalışmalarına dair bilgiler veren Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı Deprem Risk Analizi Hızlı Tarama Yöntemleri Proje Koordinatörü Oğuzhan Burak Akan “Bir binadan beş tane kolon belirliyoruz. Bu kolonların yüzey sertliğine bakıyoruz. Demirlerin yerini demir tespit cihazıyla belirleyip daha sonra demirlerin arasında kalan çekirdek betonun sıvasını kaldırarak, beton çekici dediğimiz aletle de 13’er kere vuruş yapıyoruz. Bu rakamları not ederek sisteme kaydediyoruz” diye konuştu.

“790 BİN BİNA POTANSİYEL RİSKLİ”

İstanbul’un yapı stoku hakkında konuşan İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman ise “İstanbul’da 1.6 milyon bina nüfusu var. Çoğu da 99 depreminden önce yapılmışlar ve müdahaleye ihtiyaç duyuyorlar. İstanbul’un yapı stokuyla yüzleşmemiz gerekiyor. Bir yüzleşmede burada Zeytinburnu’nda gösterdi. Binalarımız deprem olmadan göçebilecek durumdalar. Bizim amacımız bu binaları tespit etmek” ifadelerini kullandı.

1999 yılı öncesinde yapılan eski binalardan bahseden Kahraman, “99’dan önce yapılmış 790 bina var ve potansiyel olarak riskli bu binalar. Bunların risk durumlarını ölçmek ve en risklilerden başlayarak bu binalarda dönüşümleri gerçekleştirmek” şeklinde konuştu.

Binalardaki ölçüm çalışmaları