İstanbul'da sıfır konutlarda yüzde 30, ikinci el konutlarda yüzde 21 fiyat artışı görüldü. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

İstanbul’da sıfır konutlarda yüzde 30, ikinci el konutlarda yüzde 21 fiyat artışı görüldü.

İstanbul Ekonomi Bülteni yayınlandı
İstanbul Ekonomi Bülteni yayınlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstatistik Ofisi tarafından Eylül 2020 dönemi Konut Piyasası İstanbul Ekonomi Bülteni yayınlandı.

Söz konusu bültene göre, İstanbul’da ilk 8 ayda 176 bin konut satışı gerçekleşti.

Türkiye genelindeki toplam konut satışının yüzde 17’sinin gerçekleştiği İstanbul’da ortalama konut satışı, yıllık yüzde 11 artarak 22 bin seviyesinde oldu. Megakentte sıfır konut satışlarında yıllık yüzde 16 azalış, ikinci el konutlarda ise yüzde 28 artış yaşandı.

Rapora göre, Temmuz ayında İstanbul’daki konut fiyatları, bir önceki yılın aynı dönemine göre sıfır konutta yüzde 30, ikinci el konutta yüzde 21 oranında arttı.

SIFIR KONUT SATIŞI DÜŞTÜ

Eylül 2020 dönemi İstanbul Ekonomi Bülteni’nde bir önceki ay olan Ağustos ayının konut satış verilerine yer verildi. Buna göre, Ağustos ayında İstanbul’da sıfır konut satışları yıllık yüzde 16 düşerken, ikinci el konut satışları yüzde 28 artış gösterdi. Bu dönemdeki satışlar bir önceki yılın ortalamasına göre sıfır konutlarda yüzde 5, ikinci el konutlarda ise yüzde 83 oranında artış gösterdi.

Ağustos 2020 döneminde İstanbul’daki ipotekli konut satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 123 oranında artışla 10 bin 362 adet oldu. Geçen yılın Ağustos ayında 4 bin 652 adet ipotekli konut satılmıştı.

EN ÇOK AVRUPA YAKASINDA

Yılın ilk 8 ayında İstanbul’da gerçekleşen konut satışlarının yüzde 61’i Avrupa yakasında oldu. 8 aylık dönemde en fazla satışın 23 bin 079 adetle Esenyurt’ta yapıldığı görüldü. Anadolu yakasında ise en fazla satış 9 bin 459 adet ile Pendik’te oldu.

Öte yandan Şişli, Sarıyer, Zeytinburnu, Başakşehir, Beşiktaş, Kadıköy, Esenler ve Bakırköy’deki konut satışları, 2019 yılının ortalama satış değerlerinin altında görüldü.